Cambridge/Praha 3. června (ČTK)

Před 100 lety se 4. června 1910 narodil britský vynálezce Christopher Cockerell, jehož jméno je především spjato s vynálezem vznášedla. Tento inženýr pocházející z Cambridge pracoval během druhé světové války na radarových systémech a na počátku 50. let začal poprvé testovat princip vznášedla s plechovkami a průmyslovým fénem. V prosinci 1955 si nechal patentovat první prototyp.

Obojživelné vozidlo, které se pohybuje v malé výšce nad terénem na vzduchovém polštáři, bylo poprvé představeno 11. června 1959. Měsíc poté Cockerell uskutečnil první zkušební plavbu z francouzského Calais do anglického Doveru. Jízda trvala dvě hodiny a tři minuty. Od té doby se plavba značně urychlila. Nejrychleji, za pouhých 22 minut, byl zmiňovaný úsek překonán v roce 1995.

Díky své schopnosti pohybovat se současně na vodě i na souši našel tento vynález uplatnění v armádě i v osobní dopravě. Komerční využití vznášedla však utrpělo kvůli jeho vysokým provozním nákladům. Sám Cockerell byl povýšen do šlechtického stavu stavu a zemřel v roce 1999 těsně před svými 89 narozeninami.

tom sat

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..