Poruchy na několika podmořských kabelech, které spojují Evropu a Blízký východ, přerušily internetové a mezinárodní telefonní služby v části Blízkého východu a jižní Asie. Oznámili to dnes oficiální činitelé, které cituje agentura Reuters. Na místo mezi pobřežím Itálie a Tuniska, kde byly kabely přerušeny, již míří loď s robotem, který by je měl opravit. Práce však mohou trvat až do konce roku,

Za problémy může podle agentury Reuters stát seismická aktivita ve Středozemním moři. Kabely ale také mohla přeseknout lodní kotva.

K poruchám tří kabelů, jež vlastní několik telekomunikačních společností včetně firmy France Telecom, došlo mezi osmou a devátou hodinou ranní v pátek.

Porucha snížila internetovou kapacitu v Egyptě až o 80 procent. Technici se snaží obnovit alespoň část kapacity spojení tím, že komunikační tok odklánějí přes Rudé moře, uvedl oficiální činitel egyptského ministerstva komunikací, který si nepřál být jmenován. Egyptská agentura MENA uvádí, že technici by měli postupně obnovit internetové služby na 50 až 60 procent jejich původní kapacity. Egypťané se údajně také nemohou dovolat do USA, mezinárodní hovory do Evropy však prý fungují.

Vážnost výpadku je různá oblast od oblasti i v závislosti na poskytovateli internetového připojení. Uživatelé internetu na Blízkém východě uvádějí, že připojení ke světové počítačové síti buď nemají žádné nebo velmi pomalé. Narušeno je například internetové spojení mezi Evropou a Indií, poruchy hlásí Pákistán, Kuvajt i Spojené arabské emiráty.

Očekává se, že loď s robotem na dálkové ovládání, který bude pracovat pod mořem na opravě kabelů, dorazí na místo určení v neděli večer SELČ.

Letos v lednu poruchy podmořských kabelů u egyptského pobřeží způsobily výpadky internetového připojení v Egyptě, v oblasti Perského zálivu a v jižní Asii.

lab dk


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..