PRAHA 15. května

Po měsíci se ve středu vláda vrátí ke sporu ministerstev životního prostředí a dopravy o výstavbu dvou jezů na dolním Labi a prohloubení jeho koryta. Podle ekologů stavby zničí unikátní přírodní celek, dopravci ale jezy chtějí, aby byla řeka splavná i v době sucha. Původně měli ministři rozhodnout už před třemi týdny, na programu jednání se ale tento bod neobjevil.

Ministerstva se totiž dohadovala o tom, jak pracovala komise náměstků, kterou ke zvážení investice za víc než šest miliard korun vláda sestavila. V závěrečném stanovisku komise se podle ministerstva životního prostředí objevily zavádějící informace. „Nakonec jsme se shodli na společném prohlášení,“ řekl ČTK náměstek ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) Ladislav Miko. To však neznamená, že by buď dopravci nebo ekologové ustoupili ve svých názorech na potřebnost jezů. „My budeme argumentovat proti, doprava pro. Rozhodne vláda,“ konstatoval Miko. Poměr zastánců a odpůrců jezů je podle něj mezi ministry vyrovnaný.

Ekologům na záměru vadí především zásah do krajiny. Stavby podle nich zničí unikátní nivu toku a nevyplatí se ani z ekonomického hlediska. Kvůli stavbám bude podle nich porušena ekologická rovnováha v lokalitě s mnoha ohroženými druhy, například lososy. Pod petici proti stavbám sebraly nevládní organizace víc než 16.000 podpisů.

Dva jezy na dolním toku Labe ale podle dopravců určují výkon celé vodní dopravy v Česku. Desetiletá příprava výstavby jezů podle ministerstva dopravy již ohrožuje samotnou existenci vodní dopravy v zemi. V době, kdy nízký stav neumožňuje na dolním toku plavbu, nelze totiž k mezinárodní dopravě využívat ani horní tok Labe a Vltavu. Plavbě lodí na Labi brání nízký stav vody v asi čtyřicetikilometrovém úseku mezi Ústím nad Labem a státní hranicí. Splavnost je zde plně závislá na počasí. Plavba s nižším ponorem než 140 centimetrů se již nevyplatí. Loni stav vody na dolním Labi omezil plavbu pod tento nízký ponor od konce května do závěru roku.

ČTK

Magazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo  NERIS výslovně zakázáno.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..