Zábavným odpolednem a ohňostrojem skončí 4. října hlavní plavební sezona na Dalešické přehradě na Třebíčsku. Podle starostky Koněšína Hany Žákové, hlavní strůjkyně tohoto turistického projektu mikroregionu Horácko, bude asi úspěšná stejně jako loni. Výletní loď Vysočina, jež od loňska brázdí hladinu jediné ze tří přehrad na Vysočině, přilákala do regionu zhruba 25.000 návštěvníků, další ještě přibudou při speciálních posezonních plavbách, řekla dnes ČTK.

Loď Vysočina podle ní přilákala do regionu i nové investory, kteří by tam chtěli podnikat a ptají se na možnosti. „To je ovšem běh na dlouhou trať kvůli režimu ochrany životního prostředí,“ poznamenala. Obce zatím nemají z lodní dopravy žádné zisky, snad kromě výtěžku DPH z ubytování a stravování turistů. „Zatím z toho máme tak akorát dobrý pocit. Protože jsme s projektem na lodní dopravu původně neuspěli ve SROPu, byli jsme nakonec rádi, že nám ji tu vůbec někdo provozuje,“ připomněla.

Letos se prodalo přes 3000 turistických známek, o něco více pohledů a také stovky nových turistických map, které se křtily na začátku sezony v březnu. Podařilo se také dokončit značení pro motoristy k pěti lodním zastávkám. Nepodařilo se ale uvést do provozu slibovanou další loď s otevřenou palubou. Do příští sezony však její renovace skončí, shrnula starostka. Peníze na rozvoj turistického ruchu shání mikroregion dál. V Operačním programu nyní usiluje o 600.000 korun na propagaci.

V programu na ukončení hlavní sezony bude hrát country skupina Kamelot, jejíž frontman Roman Horký složí pro Dalešickou přehradu vlastní skladbu. Další s firem se nabídla, že Hartvíkovickou pláž, kde se bude slavnost konat, vyzdobí i s lodí podzimním květinovým aranžmá. To si budou moci návštěvníci odnést domů.

Na Dalešické přehradě je pět lodních zastávek, a to v Kramolíně, Dalešicích, Koněšíně, Hartvíkovicích a pod Stropešínským mostem. Informace najdou zájemci na webových stránkách www.dalesickaprehrada.cz.

mi snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..