Téměř 30 milionů eur (768 milionů korun) stála omlazovací kůra druhé největší soukromé jachty na světě, která patří spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi. Obří plavidlo nazvané Octopus opustí brzo po nákladné rekonstrukci francouzský přístav Saint-Nazaire.

Do náročných prací na 126 metrů dlouhé jachtě bylo zapojeno více než 850 lidí ze stovky podniků. Provedli nejen technickou kontrolu, která je povinná každých pět let, ale také obnovili nátěr plavidla, které poprvé vyjelo z německých loděnic Lürssen & HDW v roce 2003.

„Tak velká obnova nátěru lodě tohoto typu se dělala poprvé na světě,“ vysvětlil Marc Ovanessian, zástupce společnosti ITM, která se specializuje na údržbu jachet a jejich opravy.

Plavidlo, jehož jméno připomíná slavný film o Jamesi Bondovi (Octopussy, Chobotničky), nemusí nic závidět těm, které lze vidět ve slavných filmech o agentovi 007.

Jachta dlouhá 126 metrů převáží přinejmenším sedm člunů různé velikosti, dva vrtulníky, malou ponorku, kam se vejde deset lidí, a má také basketbalové hřiště.

Náklady na rekonstrukci odpovídají luxusnímu vzhledu plavidla: byly vyčísleny na 30 milionů eur, z čehož jen nátěr činí sedm milionů, řekl Ovanessian.

Loď byla po příjezdu do přístavu přikryta velkou bílou plachtou, by se mohla natřít za co nejlepších podmínek. Když se před několika dny odhalena, stala se atrakcí přístavu, kde kotví nedaleko elitních parníků.

„Všechno proběhlo velmi dobře, je to úspěch,“ pochvaloval si Ovanessian.

Jachta Octopus nyní září bílou a modrou barvou. Přístav Saint-Nazaire by měla opustit kolem 17. listopadu. Předtím ale projde několika zkušebními plavbami po moři.

ko kš

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..