O budoucnosti Českých loděnic se zřejmě rozhodne do konce září. Firma rozdala výpovědi všem zaměstnancům a její poslední nadějí jsou jednání o vstupu nizozemské firmy Veka, řekl dnes ČTK předseda představenstva Petr Duda. Firmy podepsaly společné memorandum, rozhodnout chtějí do října.

„Jednání nejsou jednoduchá, obě strany si odhadují svůj vstupní kapitál. Ale konkrétní vize spolupráce už je – přinesli by zakázky a know-how minimálně za 100 milionů korun a v Děčíně a obou ústeckých závodech by se dělaly větší lodě, schopné i provozu na moři, úplně nejideálněji tankery,“ řekl Duda.

Pokud se firmy dohodnou, loděnice naberou část zaměstnanců zpět a do konce roku by se mělo začít pracovat minimálně na čtyřech lodích. Výrobu samotných trupů by loděnice neobnovily. „Když vyrábíte trupy, jste ten poslední v řadě na peníze, všichni vás zneužijou,“ řekl. Trup se podílí na výsledné ceně lodě jen asi ze 30 procent. Největší marže je na tankerech.

Dlouhodobě špatná situace největších českých doků nabrala v letech hospodářské recese rychlý konec. Loděnice nepodepsaly za poslední dva roky jedinou novou smlouvu, přestože byly ochotné vyrábět i s minimální marží. Poslední dva menší trupy stále čekají v areálu na předání, protože jejich odběratel pro ně nemá zákazníka. „Krize našla loděnice nepřipravené, ale to ony nebyly ani před deseti lety,“ řekl ČTK Duda.

Poznamenal, že pro výrobu lodí není důležité, zda se na Labi budou budovat jezy, o nichž se vedou řadu let diskuse. V případě, že by nevznikly, by jen firma musela lépe plánovat dokončení výroby lodí. Problémem by ale mohla být splavnost pro projekt vybudování opravárenského zázemí. Tam by mohl první plánovaný jez v Prostředním Žlebu skutečně pomoci, aby se lodě dostávaly k zákazníkům včas.

Na začátku roku firma zaměstnávala 184 lidí. Nyní jsou zbylí zaměstnanci ve výpovědní lhůtě. V případě krachu jim firma vyplatí poslední mzdy. „Nikomu nezůstaneme nic dlužní,“ řekl Duda. Útlumový program podle něj financovali akcionáři, kteří prý za poslední rok do podniku dali 15 milionů eur (asi 375 mil. Kč).

Jan Beránek mol

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..