Obříství (Mělnicko) 4. ledna (ČTK) – Téměř na metr přesně určí polohu lodi nový vysílač, jenž plánuje letos vybudovat Ředitelství vodních cest ČR (ŘVCČR) v blízkosti plavební komory Obříství na Labi. Dosavadní navigační systém pro vnitrozemské vodní cesty pracoval s odchylkou až 50 metrů. Na konci roku bylo již vydáno územní rozhodnutí, a stavbě tak nestojí nic v cestě, informovala dnes ČTK mluvčí ŘVCČR Pavlína Straková.

„Významně se tak zlepší bezpečnost plavby a zjednoduší operativní rozhodování vůdce plavidla o optimálním vedení plavidla,“ uvedla mluvčí. V kombinaci s radarem se také při snížené viditelnosti podstatně omezí navigační chyby a celkově zjednoduší průjezd plavebně obtížnými úseky.

V loňském roce byl dokončen telematický systém vodní dopravy LAVDIS (Labsko Vltavský Dopravní Informační Systém). Tím byl dán základ pro aktivní využívaní palubních navigačních systémů pracujících s digitální plavební mapou. Systém pracuje na principu satelitního navigačního systému GPS, který však může mít při určování polohy lodi odchylku až 50 metrů, což znemožňuje efektivní a bezpečné využití pro navigaci na palubě plavidla.

Pro zpřesnění se používá takzvaný diferenciální GPS (DGPS) založený na principu doplnění korekčního signálu vysílaného z jiné stanice, která se nachází ve známé a neměnné pozemské poloze a na které lze určit velikost chyby GPS. Ten určí polohu lodi s přesností 0,5 metru až dva metry bez ohledu na terénní podmínky.

V prostoru labskovltavské vodní cesty jsou v současnosti v omezené míře k dispozici tyto korekční signály dosahující z Německa a Rakouska, které však nepokrývají celou vodní cestu. Právě proto vznikne vysílač DGPS na ostrově mezi plavebním kanálem a řekou Labe u Obříství na Mělnicku. Jeho technické řešení vychází z projektů realizovaných v Německu.

Cílem vybudování telematického systému vodní dopravy LAVDIS bylo výrazným způsobem zjednodušit, zpřístupnit a zlevnit distribuci informací o stavu vodních cest a jejich aktuální splavnosti, koordinovat provoz zejména na plavebních komorách a v přístavech a umožnit vlastníkům lodí monitoring pohybu vlastních plavidel.

Celý projekt telematického systému je založen na jednotném evropském standardu Říčních informačních služeb, jejichž zavádění je na evropsky významných vodních cestách na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady povinné. V České republice se to týká Labe a Vltavy v celkové délce 303 kilometrů.

CarHeating.eu – ovládání nezávislého topení

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..