Sydney 30. prosince (ČTK) – Čtveřice australských veslařů dnes dokončila dobrodružnou výpravu z Nového Zélandu do Sydney. Dva tisíce kilometrů na moři zvládli dva muži a dvě ženy za 31 dnů, přičemž mezi jejich největší zážitky patřily setkání se žraloky a velrybami, plavba v rozbouřených vlnách či těsné míjení s velkými loděmi.

Steven Gates, Andrew Johnson, Kerry Tozerová a Sally Macreadyová vypluli na jedenáctimetrové veslici z novozélandského přístavu Hokianga 29. listopadu a dnes se po doplutí do Sydney stali prvními Australany, kteří vlastními silami překonali Tasmanovo moře.

Do cíle dorazili všichni v pořádku, třebaže hovořili o absolutním vyčerpání. „My i ta skořápka jsme si opravdu sáhli až na dno. Když jsme se ale dneska blížili k Sydney a věděli jsme, že už to všechno bude brzy za námi, byl to nepopsatelný pocit,“ řekl Gates.

Za ještě horší momenty než několik bouří označil „blízká setkání“ s loděmi, jejichž posádky nevelký člun neviděly. „Některé mířily přímo na nás, a kdyby je Sally včas nespatřila a neupozornila je svítilnou, asi bychom tady teď nebyli,“ dodal australský veslař, který měl stejně jako jeho kolegové po vystoupení na pevnou zem poněkud vratký krok. „Je to, jako když se pořádně opijete. Na moři nám zase ze začátku bylo pár dnů špatně z vln,“ prohlásila Macreadyová.

Tasmanovo moře překonal v roce 1976 novozélandský veslař Colin Quincy, tehdy mu sólová plavba trvala 67 dnů. Letos v únoru se na podobný pokus v kajaku vydal Andrew McAuley, ale zhruba 80 kilometrů před cílem zmizel. Záchranné oddíly objevily na moři jen jeho plavidlo, australský dobrodruh byl později prohlášen za mrtvého.

nkr gi pba

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..