Jako přízrak se ráno objevila v zasněženém Ústí nad Labem historická plachetnice obsazená posádkou oděnou do pirátských kostýmů. Cíl tradiční plavby party nadšenců, kteří každoročně na Nový rok vyplouvají z Litoměřic, je příhraniční obec Dolní Žleb na Děčínsku.

„Je to takové zimní putování po Labi, které kluci někdy zakončují přepadením,“ říká o zvláštní akci Karel Svoboda, který na dolním Labi provozuje osobní lodní dopravu. Letos podle něj „piráti“ vypluli už popáté.

Piráti z Labibiku, jak si recesisticky skupina přezdívá, někdy z legrace přepadávají ostatní lodě s šavlemi a dobovými pistolemi.

Dřevěná zmenšenina pirátské šalupy (jednostěžňové plachetnice) byla původně určená pro společenské akce. Slouží i při zábavních programech pro děti. Vyhlídková plavba se při nich pro šokované malé výletníky mění v opravdové „přepadení“.

„Při útoku má pirátská loď k dispozici i funkční děla. Dokonce má pod vodou výbušniny nainstalované v PET lahvích, které lze odpálit pomocí dálkového ovládání,“ tvrdí Svoboda, který jinak organizuje výlety na lodích Porta Bohemica.

Loď má ještě jednu specialitu. „Unikátní je také v tom, že ji za dvě hodiny dokážeme přestavět na stranokolesový parník Primátor Dittrich,“ chlubí se Svoboda. Primátor byl slavný parník, který jezdil kdysi po Praze.

Dřevěná replika pirátská šalupy je osm metrů dlouhá a její šířka je 1,30 metru. Na její palubu se vejde dohromady šest lidí.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/nadsenci-si-oblekli-piratske-obleceni-a-vyrazili-na-ledove-labe-p7b-/usti-zpravy.asp?c=A110107_160711_usti-zpravy_oks

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..