Šakvice (Břeclavsko) 28. června (ČTK) – Na svoji první plavbu dnes vyplula loď Pálava, která bude přepravovat turisty po dolní nádrži vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku. Plavidlo je určeno pro 40 pasažérů a bude brázdit trasu mezi slavnou archeologickou lokalitou Dolní Věstonice a vyhlášenou vinařskou obcí Šakvice. ČTK to dnes řekl Jan Maděřič z firmy Alba, která loď vlastní.

Nové Mlýny tvoří soustava tří nádrží. K rekreaci slouží ale jen horní, po níž se plaví parník Věstonická Venuše a dolní, na které dosud nebyla lodní doprava. Prostřední nádrž, stojící na místě zaniklé obce Mušov, z níž se na osamoceném ostrově zachoval jen kostel, je přírodní rezervací. Je totiž jedním z nejvýznamnějších ptačích hnízdišť v Česku.

Pálava váží 20 tun a měří 17 metrů. Plavidlo pochází z roku 1953 a typově patří mezi barkasy – obslužné lodi používané ve velkých přístavech. Využíváno bylo v Hamburku. V květnu bylo přepraveno na Moravu a upraveno na turistické plavidlo.

Loď má horní palubu a je dost pevná, aby odolala i větším vlnám, které při větrném počasí na nádrži vznikají. Parník je sice upraven, zachoval si ale historickou podobu.

O lodní dopravu je v Česku stále větší zájem ze strany turistů. Majitelé plavidel přepravili loni asi o pětinu více osob než v roce 2006. Pálava je jednou z největších lodí, které byly letos na území Čech a Moravy nově posazeny na vodu.

Vladimír Klepáč mal

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..