Napajedla (Zlínsko) 28. října (ČTK)

Méně turistů než v loňském roce letos plulo na palubách plavidel po unikátní vodní cestě Baťův kanál. Celková návštěvnost činila 53.000 lidí, což představuje meziroční pokles o 25 procent. Na výrazném propadu se podepsala zejména hladina vody v řece Moravě. V květnu a červnu bylo nejen přístaviště v Napajedlech na Zlínsku, kde se dnes slavnostně zakončila plavební sezona, kvůli prudkým dešťům a záplavám většinou pod vodou.

„Sezona byla velmi špatná. Velká voda se zde přehnala ve dvou vlnách. Lidem se v deštivém počasí na lodě moc nechtělo ani na kanálových úsecích, kde nebyla plavba přerušena ani za povodňových stavů,“ řekla dnes při slavnostním symbolickém uzamykání vodní cesty starostka Napajedel Irena Brabcová. Více jak 60 dní byl na řece Moravě vyhlášen zákaz plavby.

Brabcová připomněla, že kdyby se obcím podél Baťova kanálu nepodařilo pro letošní sezonu dobudovat a otevřít dalších asi 12 kilometrů cyklostezek podél vodní cesty, sezona by byla asi ještě horší.

Počet cyklistů v Napajedlech v červenci a srpnu monitoroval speciální sčítač cyklistické dopravy. Jen v tomto místě a v těchto měsících využilo cyklostezky v průměru více jak 870 cyklistů denně. Víkendové špičky se pak vyšplhaly až na 2493 cyklistů za den.

Nové úseky tras pro cyklisty a in-line bruslaře navázaly na stezky vybudované v předchozích letech, což se projevilo i v rozšíření nabídky služeb podél vodní cesty. „Přibývá konkurence. Ten, kdo tady měl v minulých letech výsadní postavení, tak letos novou konkurenci určitě poznal. V tomto směru si myslím, že je stále co dohánět. Služby v podnikatelském sektoru je potřeba zlepšit,“ poznamenala Brabcová.

Vojtěch Bártek z Informačního centra Baťova kanálu na druhou stranu připomněl, že vzrostl zájem lidí o obytné lodě; meziročně o deset procent. „Na hausbótech jsme se dostali na 2500 osob, které trávily vícedenní pobyty zde na Baťově kanálu. To je to číslo, které nás dlouhodobě potěšuje. To jsou ti lidé, kteří tady utratí nejvíce peněz,“ dodal Bártek.

Unikátní vodní cesta Baťův kanál se opět otevře 1. května 2011. Organizátoři zatím nechtěli prozradit, kde se slavnost uskuteční. „Rádi bychom, aby správce vodního toku zachoval prodlouženou plavební sezonu, tedy nejen červenec a srpen, ale také v červnu, aby byly plavební komory otevřené po celý týden,“ řekl ČTK projektový manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě Jiří Durďák. Dodal, že sdružení obcí chce v následujících letech dobudovat některé chybějící úseky cyklostezek, jako například úsek mezi Kvasicemi a Otrokovicemi a zbývající úsek v Napajedlech. Poté už cyklisté nebudou muset odbočovat v některých místech na značené trasy, které vedou po místních komunikacích.

Gabriela Sluštíková jup

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..