Kramolín (Třebíčsko) 9. prosince (ČTK) – Na loď Vysočina se o víkendu nalodili spolu s posádkou a asi stovkou pasažérů také čerti a andělé. Děti si s nimi užívaly na Dalešické přehradě Mikulášskou plavbu. Mírná zima totiž prodloužila první sezonu lodní dopravy na přehradě. Posádka teď nabízí i vánoční a novoroční projížďky. Loď o svátcích nepojede jen v případě, když přehrada zamrzne, lidé z daleka si mohou plavbu rezervovat, řekla dnes ČTK starostka Koněšína a předsedkyně mikroregionu Horácko Hana Žáková.

„Na Nový rok s námi lidé mohou symbolicky vplout do roku 2008. Přehrada určitě nezamrzne, chtělo by to ale sníh, abychom si mohli vychutnat atmosféru zasněžených strání a krajiny kolem přehrady, to by byla nádhera,“ přeje si kapitán Petr Zicha. Vstupenky se kupují přímo na lodi, vyplouvá se ze zastávky Kramolín, plavba trvá od 13:00 do 14:45, shrnul.

První výletní loď na Vysočině, jež od léta brázdí hladinu Dalešické vodní přehrady, měla dobrou sezonu. Na palubu se nalodilo na 27.000 pasažérů. Loď 1. července pokřtil režisér Jiří Menzel, který v nedalekých Dalešicích před léty natáčel část filmu Postřižiny. Během léta si plavby na Vysočině objednávaly i celé skupiny. Krásami okolních skalnatých břehů zarostlých stromy se kochali hasiči, důchodci, firmy, i obyvatelé okolních obcí a klienti cestovních kanceláří. Tematicky zaměřené plavby pak pokračovaly až do konce října, shrnula Žáková, která se o spuštění první plavební dopravy na Vysočině nejvíce zasloužila.

Úspěšná sezona povzbudila představitele obcí z mikroregionu Horácka do dalších aktivit. Rozšířit by se měl počet zastávek lodní dopravy a zlepšit jejich zázemí. Hladinu by měla křižovat další, menší loď mezi dvěma zříceninami hradů. Když uspějí s projekty, mohl by návštěvníky k molům vozit vláček. Kolem řeky Jihlavy, na níž byla přehrada vybudována, povede cyklostezka, aby se až k přístavištím mohli bezpečně dostat cyklisté z větších měst na trase.

Přehrada byla vybudována v souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny Dukovany v letech 1970 až 1978. Zadržuje na 127 milionů metrů kubických vody.

mi mkv

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..