VITUS JONASSEN BERING (1681-19.12.1741)

Tento rodilý Dán sloužil v ruském námořnictvu od roku 1703, kdy probíhala tzv. severní válka ( boj mezi rusko-dánsko-norskou koalicí a švédským královstvím ).

V roce 1725 vedl první kamčatskou výpravu, která měla prověřit spojení Asie a Ameriky a zmapovat východní pobřeží Sibiře.

V roce 1729 se Bering dostal na Kamčatku. Tam postavil loď Svatý Gavril a s ní vyplul k severu.

13.srpna 1729 dosáhl nejvýchodnějšího výběžku Čukotského poloostrova a objevil ostrov Sv. Vavřince. Tím, že proplul mezi kontinenty, dokázal, že spolu nesouvisí a roku 1730 se vrátil do Petrohradu.

Průliv mezi oběma světadíly nese Beringovo jméno ( pojmenoval ho po něm Cook ).

Už v roce 1735 organizuje Bering další objevnou plavbu. Tentokrát má dvě lodě – Sv.Petr a Sv. Pavel. Právě při této plavbě založil Petropavlovsk na Kamčatce.
Plavil se při pobřeží Severní Ameriky, ale při návratu se obě plavidla v mlze oddělila. Bering ještě objeví některé Aleutské ostrovy, ale jeho loď Svatý Petr ( posádka 77 mužů ) ztroskotá u pobřeží ostrova, nazvaného později jeho jménem ( jeden z Komandorských ostrovů ). Protože byl konec podzimu 1741, musela posádka na ostrově přezimovat. Během krutého strádání zimou, vyčerpáním a na následky kurdějí zahynulo 31 členů posádky včetně samotného velitele.

Na jaře 1742 se zbytek mužů vydal zpět na menší lodi, postavené ze zbytků původního plavidla, jediným tesařem, který zimu přežil.

Beringův hrob byl objeven v roce 1991 a po prozkoumání ostatků v Moskvě byly opět uloženy na ostrově. Dnes je zde rybářská osada s 800 obyvateli.

Horst

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..