Ústí nad Labem 22. června (ČTK) – Zahraniční plavební společnosti mají stále větší zájem využívat Labe pro provoz velkých turistických lodí. Většina z nich míří z Německa směrem do Prahy. V loňském roce proplulo podle údajů Povodí Labem zdymadly na Střekově v Ústí nad Labem 93 lodí. Letos jich do konce května bylo již 68. Většina jich míří do Prahy.
Podle ředitele závodu Dolní Labe Jindřich Zídka zájem o proplavování zdymadly Na Labi neustále roste, letos je v posledních letech největší. Proplouvání přes ně má domluveno již 18 plavidel plujících pod německou, holandskou nebo Švýcarskou vlajkou. Nejdelší z nich je 95 metrů dlouhá loď Dresden.
Jediným omezením, které lodě mají, je nedostatek vody řece během suchých měsíců. Deník v pátek informoval, že v Děčíně musely dvě lodě zastavit, protože nemohly úsekem mezi Ústím nad Labem a Děčínem proplout.
Podle náměstka hejtmana Ústeckého kraje Radka Vonky ale jen málo lodí plných turistů zastavuje na území kraje. Na lodích údajně většinou plují movitější turisté z USA nebo západní Evropy, většinou se zastaví na prohlídce Drážďan a pak až v hlavním městě.
Ústecký kraj chce tuto praxi změnit. Zatím se daří organizovat zastávku několika lodí na Litoměřicku, kde turisté ochutnávají Žernosecká vína. Vonka ČTK řekl, že v regionu zatím chybí infrastruktura a služby, které by mohly cestovní agentury náročným turistům nabízet. V plánu je proto využít nejen nabídky vín u Žernosek, ale uvažuje se o možnosti nabídnout lodím zastávku v Děčíně a pořádat akce po Českém Švýcarsku. Podle Vonky by pomohlo, kdyby se podařilo zdejší pískovcové skály a přírodu zapsat na seznam přírodních památek UNESCO.
Vít Lukáš mol