Praha 5. srpna (ČTK)

V pořadí deváté mistrovství světa národních týmů dračích lodí zavítá na konci srpna poprvé v historii do České republiky. Na Račickém kanálu nedaleko Štětí nad Labem by se mělo představit od 26. do 30. srpna celkem téměř tři tisíce závodníků až ze třiceti zemí, mezi nimiž nechybí posádky Spojených států amerických, Kanady, Číny, Austrálie či Nového Zélandu.

Česká asociace dračích lodí získala pořadatelství poté, co se jej vzdala Moskva. V tuzemsku se tak uskuteční po evropském šampionátu z roku 2006 další významná akce a čeští zástupci si brousí zuby na medailové pozice.

„Základním cílem, protože je to domácí mistrovství a síla českých dračích lodí už je ve světě známá, je vyhrát Pohár národů. Diváci by se mohli těšit na to, že v každé disciplíně půjde české reprezentaci o medaili,“ řekl na tiskové konferenci v Praze hlavní trenér reprezentace dračích lodí Petr Procházka. V mužské kategorii chce český tým překonat zisk jednoho zlata a tří bronzů ze šampionátu v Šanghaji před čtyřmi lety. Před dvěma roky v Sydney národní tým kvůli finanční náročnosti chyběl.

Sportovní odvětví zrozené v Číně může prý bavit svou atraktivitou i diváky, které o tomto sportu moc nevědí. „Lidi, kteří to neviděli, bych chtěl pozvat hlavně na dvoukilometrovou disciplínu, která se jede na pětisetmetrové rovině na tři otáčky, kde dochází k různým předjetím a kolizím, je to sportovní boj přímo před tribunou,“ doplnil Procházka. Organizátoři také chtěli dostat tutu trať z Račic do Prahy mezi Karlův a Mánesův most, což se ale pro finanční náročnost spojenou s případným vyplacením náhrady za zastavení lodní dopravy nepodařilo.

Celkem se představí v různých kategoriích na 250 českých reprezentantů. Nechybí mezi nimi ani sám několikanásobný mistr světa v kanoistice Procházka, který si nenechá účast ujít. „Představím se ve všech čtyřech mužských disciplínách. Tam bych byl spokojený, kdyby to v každé kategorii jak se říká cinklo, tedy aby byla medaile,“ doplnil pětačtyřicetiletý Procházka.

Hlavních hvězdou českého týmu je Martin Doktor, dvojnásobný zlatý medailista z olympijských her v Atlantě z roku 1996 v kanoistice, který je zároveň i čestným členem organizačního výboru domácího šampionátu. „Jsme velice potěšeni, že můžeme českým fanouškům a našim příznivcům ukázat soutěže dračích lodí, snad nejtýmovějšího sportu světa ze všech, které existují na této nejvyšší úrovni. Snad je to i pro nás závodníky obrovská motivace bojovat opět o medaile,“ prohlásil Doktor prostřednictvím tiskové zprávy.

Šampionát odstartuje ve středu 26. srpna závodem na dva tisíce metrů a na programu je i slavnostní zahajovací rituál probouzení draka. Mezi významnými hosty nebude chybět patronka České asociace dračích lodí Dana Zátopková. V dalších dnech až do neděle se uskuteční ve velké řadě kategorií závody na tratích na 1000, 200 a 500 metrů. Celkem bude rozděleno na pět tisíc kusů medailí.

Pro diváky je připravený na závodišti v Račicích každý večer společenský program. „Budou promítány sestřihy z jednotlivých sportovních dnů a probíhat bude i hudební program, který vyvrcholí v neděli koncertem Monkey Business,“ dodal prezident České asociace dračích lodí Petr Klíma.

jip ohr

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..