obrázek: ŘVC ČR
Ústí nad Labem 14. srpna (ČTK)

Na řece Labi bylo dnes dokončeno vyznačení nové kilometráže na více než 41 kilometrech vodní cesty mezi zdymadlem v Ústí nad Labem a Roudnicí nad Labem. Jde už o druhý úsek s novým značením, první od hranice s Německem do Ústí nad Labem byl hotov v polovině června. Nevyhovující značení nahradí Ředitelství vodních cest (ŘVC) na celé řece postupně do listopadu 2010 až do Kunětic na Pardubicku, sdělil ČTK mluvčí ŘVC Václav Straka.

Dosavadní značení labské vodní cesty pochází ze 70. let 20. století, od hranic do Roudnice už bylo demontováno. Do konce letošního října bude nahrazeno značení od Roudnice nad Labem po plavební komoru Lobkovice na Mělnicku. „Postupně je tak nahrazována původní kilometráž, která měla nultý kilometr v Mělníku a jejíž použití při určování polohy na vodní cestě působilo velké zmatky,“ uvedl Straka.

Přeznačení v dalších úsecích Labe až po Kunětice se bude uskutečňovat v následujícím roce a čtvrt. „Do té doby se tedy budou plavci v terénu potkávat s dvojí kilometráží. Nicméně platná od 1. ledna 2009 je dle zákona již jen nová kilometráž, která je uvedena i v plavební mapě, má nultý kilometr v Hamburku a pokračuje proti proudu řeky až k jejímu prameni,“ dodal Straka.

Dodavatelem projektu je Labská strojní a stavební společnost. Akce za 49 milionů korun je spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Doprava a také ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zmatky lodním kapitánům působilo to, že z Mělníku směřovala kilometráž jak k hranici s Německem, tak ke Chvaleticím na Pardubicku a v úseku Chvaletice – Kunětice nebyla v terénu vyznačena vůbec. Nová kilometráž má plně vyhovovat normám ČR a Evropské unie. Má nulu ve vyústění řeky Labe do Severního moře a směřuje proti toku Labe až k prameni. Na českém území bude vyznačena novými tabulemi kilometrovníků, půlkilometrovníků a hektometrovníků, tedy tabulemi po sto metrech.

Značení od Kunětic po pramen Labe bude z ekonomických důvodů a nízké využitelnosti užito pouze v mapách. Celková délka Labe činí 1094 kilometrů.

ape snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..