MISTROVSTVÍ EVROPY JUNIORŮ A DO 23 LET

V RYCHLOSTNÍ KANOISTICE SZEGED 17. – 20.7.2008

SHRNUTÍ ÚČASTI ČESKÉHO REPREZENTAČNÍHO TEAMU

V sluncem zalitém Szegedu se od 17. do 20.7.2008 konalo Mistrovství Evropy juniorů a do 23 let v rychlostní kanoistice. Čeští juniorští reprezentanti startovali v 15 kanoistických a kajakářských disciplínách, „23“ se postavili na start v 11 kategoriích. Ve finálových jízdách na 500 m bojovali Češi v 7, a na 1000 m v 9 disciplínách. Celkově se MEJ&23 zúčastnilo 30 reprezentantů, z toho 16 v juniorské a 14 v kategorii U23.

Sobotní den, kdy se závodilo na trati 1000 m byl velmi úspěšný, českému teamu přinesl 3 medailové pozice, z toho 1 stříbro a 2 bronzové medaile.

Pozici favoritek v 10,32 potvrdila Martina Víchová a Karolína Kumžáková na K2, které si sice brousily zuby na první místo, ale po náročném a velice vyrovnaném závodu si nakonec odváží stříbrnou medaili. Za vítěznými Maďarkami zůstaly 1,017 sec.

Čechům se dařilo v deblových posádkách, potvrdili to nakonec další naděje českého reprezentačního teamu , kanoisté Dan Drahokoupil a Marek Spálenský, kteří na C2 obsadili třetí místo a domů si odvezli bronzové medaile.Jsme rády že to takhle dopadlo. Při rozjížďkách jsme občas dělaly kraviny, hodně jsme se nadřely, ale zase jsme se měli možnost další dobu sjíždět. Moc jsem toho spolu letos nenajezdily..“.

„Vůbec jsme to nečekali,ale v rozjížďce to vypadlo, že by mohlo něco svitnout. Jelo se nám dobře, foukalo do zad, bylo to super. Byl na nás vyvíjen tlak, takže nervozita byla, ale jak spadly bloky, tak to spadlo i z nás. Je to paráda. „ uvedli reprezentanti po závodě.

Velkým a příjemným překvapením bylo 3.místo, které doslova se zavřenýma očima vybojovala Anna Adamová v kategorii K1 ženy do 23 let.
„Nechápu, já to fakt nechápu , myslela jsem si, že budu třeba 7., je to jako sen. Někde v půlce jsem chytla vlnu od Maďarky, cítila jsem jak mě to koplo dopředu, tak jsem přidala. Viděla jsem, že polka jde za mě, pak i ta Němka . Dvě stě metrů před cílem jsem zavřela oči a řekla jsem si, že šance je moje…“ , řekla se slzami v očích závodnice Dukly Praha, která měla v loňském roce zakázáno závodit ze zdravotních důvodů.

Skvělou jízdu předvedla na K1 Monika Machová, která v evropské konkurenci obsadila 4. příčku mezi juniorkami. Umístění Moniky Machové bylo velkým překvapením..Vypadá to, že se rodí další výborná kajakářka. Mezi obrovskou konkurencí se do finálových jízd nominoval i juniorský kajakář Daniel Havel, který skončil na 8. místě, stejně jako K4 mužů ve složení Daniel Havel – Lukáš Kusovský – Tomáš Fasner – Jaroslav Klap.

Dobrý výkon také podali kanoisté. Na C2 23 posádka Jaroslav Radoň – Tomáš Hrůza, obsadili celkově 6. místo. Stejný výkon podali na C4 junioři Jan Luňáček – Ondřej Theodor – Vojtěch Beneš – Radek Miškovský. Radek Miškovský si vedl výborně i v těžké konkurenci na C1jun. kde obsadil 7. místo. Podle výsledků z juniorských regat mel sice v plánu být o dvě příčky lepší, ale nakonec svůj výkon hodnotí takto: „ Přijela silnější konkurence než jsme čekali, tak je to 7. místo. Hlavně že jsem se dostal do finále.“ Dobře zajela posádka na K2 23 Pavel Davídek a Lukáš Trefil kteří dosáhli na 9. příčku.

V neděli se závodilo na olympijské 500m trati. A neděle také přinesla velké překvapení.

Druhá stříbrná pro deblkajakářky Martinu Víchovou a Karolínu Kumžákovou
na trati 500 m .

I když se jim na pětistovce tolik nevěřilo a všichni očekávali podobně jako vloni umístění kolem 5.místa, děvčata předvedla naprosto skvělé výkony šokovala dalším skvělým a nečekaným stříbrem.

Protivítr, který se v Szegedu zvedl na finálový blok vyhovoval silovému záběru naší K2 a tak se červenobílá špička české lodě hned po startu vysunula mezi vedoucí trojici. Těsně po průjezdu polovinou trati (2.místo se ztrátou 0,11s) již začalo být zřejmé, že o zlatu se rozhodne mezi naší dvojicí a Němkami. Závěrečných 200m strhujícího závodu měla špička českého Nela stále o pár centimetrů navrch, ale na posledních 10m skvěle vyšly záběry Němkám a po vyhodnocení cílové fotografie rozhodlo 20cm (0,16s) o tom, že na nejvyšší stožár vystoupá vlajka s červeným,žlutým a černým pruhem.
O pouhých 40minut později stála Martina znovu na startu se svými partnerkami v K4. Pěkný výkon a cenný skalp loňských mistryň světa lodi Maďarska, jim zajistil obhajobu 4.místa z minulého šampionátu v Bělehradě.

„ Jsme strašně šťastný, protože na pětistovku jsme to nečekaly. I když nám chyběl ten kousíček. Nemyslím si, že jsme někde udělaly chybu.“, říkají společně . Karolína Kumžáková tomu dodává: „ Odstartovaly jsem výborně, byly jsme hned vepředu. Na dvěstěpadesátce jsme byly první, ale já prostě v konci v konci závod většinou nemám sílu, ale teď jsem sílu měla, že jsem u toho i řvala. „

Na stupně vítězů nakonec šla Karolína bez Martiny, která se musela připravovat na start ve čtyřkajaku žen, který byl v časovém pořadu velmi blízko .
„Hodně mě to mrzelo, na pětistovku byl medaile velkým překvapením . Je to olympijská disciplína a je to „něco“ stát na stupních mezi těma nejrychlejšíma. Ještě když jsme dojely tak těsně. Určitě mě to mrzí, ale nedá se nic dělat“ , říkala po závodu Martina Víchová.

Karolína je v tomto teamu srdcař – závodník a Martina je ten výkon, je to dobrá posádka a určitě mají na to, takovéhle závody vyhrávat, uvedl po závodě reprezentační trenér Pavel Hottmar.

V kanoistických disciplínách si mezi juniory nejlépe vedli Marek Spálenský – Dan Drahokoupil na deblkanoi, kteří obsadili 5. místo. Do finálových jízd se probojoval i Radek Miškovský na C1. Po statečném boji, který korunoval cvaknutím za cílovou bojkou, nakonec obsadil 6. místo . Čtyřkanoe ve složení Luňáček Theodor – Beneš – Drahokoupil ve finálové jízdě skončila na 8. místě.

Nahlášená bomba v prostorách tribuny na olympijském kanále vodních sportů v Szegedu narušila odpoledne průběh závěrečného dne evropského juniorského šampionátu.
Ve 14 hodin začaly „ malá finále“ . Po 30 minutách byli všichni návštěvníci tribuny a následně i věže evakuováni do zadních prostor areálu a na dvě hodiny byla přerušena soutěž.

Závodníci tento čas byli ve svých depech. Na dvě hodiny se zastavil chod celého šampionátu.

Po důkladném prohledání areálu se závod opět rozběhl v 16,00 hodin

Ve finálových jízdách v kategorii reprezentace do 23 let kanoisté Jan Kindelman a Martin Egermaier obsadili 7. místo . Na K2 Lucie Matoušková a Anna Adamová, skončily na 8. příčce celkového pořadí. Obě umístění jsou velice kvalitní a splnila očekávání se kterými závodnic do Szegedu jeli.

Hodnocení vedoucího výpravy Jana Mareše
Je to fantastický a naprosto neočekávaný výsledek. Čtyři medaile, z toho tři v juniorech a jedna v „23“. Výkon holek ( Víchová- Kumžáková) na 500m byl fantastický. Opravdu jsem nečekal, že by mohly na 500 m zajet medaili a bylo to velmi příjemné. Další výsledky taky supr. ˇ

Není tady nikdo kdo by nějakým způsobem zklamal, všichni odvedli maximální výkon který jsou schopni podat. Byl to úspěšný závod.

Hodnocení Pavla Hottmara, trenéra juniorského reprezentačního teamu
Celkově byla naše výprava byla v Szegedu velmi úspěšná, vše je podtrženo dvěma medailemi Karolíny s Martinou. Nejvíce si jako trenéři ceníme jejich výsledku na olympijské pětistovce, kde děvčata všechny trochu překvapily a ukázaly , že mají velkou budoucnost, pokud budou obě tvrdě trénovat. Příjemně mě překvapili kajakář Daniel Havel, který se ve veliké konkurenci probojoval do finále a určitě to je bronzová medaile deblu Spálenský – Drahokoupil. Oba jsou v juniorech prvním rokem, takže mají před sebou velké výsledky.