MĚLNÍK 3. května

Společnost České přístavy plánuje rozvoj přístavu Mělník a jeho budoucnost spojuje do značné míry s dalším působením a rozvojem terminálového překladiště společnosti Maersk. Lidé z okolí ale kritizují velký nárůst dopravy do přístavu a radnice chce i za podpory krajského úřadu jednat o řešení, které by vyhovovalo všem stranám. Novinářům to dnes řekli v mělnickém přístavu zástupci Českých přístavů a krajského i městského úřadu.

Vedení Českých přístavů nyní plánuje další výstavbu ploch překladiště, aby celý terminál byl nad hranicí stoleté vody. Zároveň očekává zvyšování objemu lodní přepravy zboží. Generální ředitel Českých přístavů Miloslav Černý dnes prohlásil, že všechny investice směřují k tomu, aby si spolupráci s firmou Maersk udrželi i do budoucnosti. Zároveň mělnický přístav využívá i řada dalších společností pro dopravu zásilek po Labi.

Starosta Mělníka Miroslav Neumann ale upozornil, že lidé v okolí již ztrácejí trpělivost se zvýšenou dopravní zátěží a hlukem spojenými s provozem terminálu. Do přístavu totiž denně jezdí asi 110 až 150 kamionů a asi 40 vlakových souprav týdně. Město požaduje, aby se vybudoval nový vjezd do přístavu v blízkosti kruhové křižovatky na Pšovce přímo z mostu a tím se výrazně snížily tyto problémy. Také hejtman Středočeského kraje Petr Bendl dnes prohlásil, že kraj se bude snažit tuto variantu podpořit. Další rozvoj přístavu a větší využití vodních cest je podle něho v zájmu kraje. Mělník má podle něho šanci v přístavu postupně vybudovat moderní logistický areál, ale je zároveň nutné zajistit přesun zboží do přístavu s co nejmenšími dopady na kvalitu života lidí v okolí.

Neumann se ale obává, že na investici v řádech kolem 200 milionů korun nebude dost peněz a situace se bude nadále zhoršovat. „Řešení probíhají delší dobu, ale realizace je stále v nedohlednu,“ řekl starosta. Bude ale nyní jednat o všech variantách řešení s Českými přístavy a považuje proto dnešní jednání za prospěšné. Radnice se již také dohodla s firmou, že budoucí vjezd do přístavu by měl také umožnit spojení s dosud nevyužívanými areály bývalých loděnic a dalšími pozemky v blízkosti řeky.

ČTK

Magazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo  NERIS výslovně zakázáno.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..