Berlín 14. května (zpravodaj ČTK) – Pětihvězdičkové turistické lodě lákají až do října na nevšední turistické zážitky v podobě plavby z Berlína či Postupimi do Prahy. Lodě Frédéric Chopin a Katharina von Bora patřící německé rejdařské společnosti Peter Deilmann Reederei, vyplouvají z Postupimi čtyřikrát až šestkrát měsíčně. Svou loď Viking Schumann s kapacitou 124 cestujících provozuje na Labi mezi Německem s Českem také údajně největší provozovatel říčních výletních lodí na světě, americká společnost Viking River Cruises.

Firma Peter Deilmann uvádí, že poznávací plavba převážně po Labi a Vltavě trvá jedním směrem osm dní a zahrnuje zastávky v Míšni, Drážďanech či Litoměřicích. Výlet lodí Frédéric Chopin lze pořídit za 1810 až 2275 eur (cca 46.000 až 57.000 Kč).

Pluje se přes Magdeburk, město Martina Luthera Wittenberg, porcelánem proslavenou Míšeň a Drážďany. Turisticky atraktivní místa čekají pasažéry i v Čechách, a to v Černosekách, Litoměřicích, Mělníce a nakonec v Praze.

Odpovědný pracovník firmy ČTK řekl že její plavidla se pohybují mezi Postupimí a Prahou už od roku 2001. „Zákazníky máme převážně z německy hovořících zemí, pak Američany a Brity. Zájem mají i Nizozemci, Italové a dokonce Finové,“ uvedl zaměstnanec společnosti.

Loď Viking Schumann společnosti Viking River Cruises vyplouvá dvakrát za měsíc z Magdeburku nebo Berlína a po týdnu svou plavbu končí v Mělníce na soutoku Labe a Vltavy. Odsud převáží turisty do Prahy autobusy. Dvanáctidenní cesta stojí od 3000 do 4500 eur (75.000 až 112.000 korun).

V ceně se odráží luxus; na lodi Viking Schumann nechybí vedle restaurace salonek, bar, sauna či výtah. Kajuty mají vlastní koupelnu a klimatizaci.

Společnost Petera Deilmanna, která vlastní jednu oceánskou luxusní loď a devět plavidel říčních, pořádala plavby do Prahy v roce 2006 také na údajně nejluxusnější říční lodi světa Mozart s kapacitou 207 pasažérů. Bylo to při příležitosti 250. výročí narození skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Prý největší výletní říční loď v Evropě má v podpalubí k dispozici například salon krásy, knihovnu, posilovnu, bazény a saunu.

Sesterské lodě Katharina von Bora a Frédéric Chopin, jež mají kapacitu 79 hostů a 41 kajut, jsou jen o málo skromnější. Kajuty mají sprchu a televizi, jídlo se podává šestkrát denně, stále k dispozici je lodní lékař.

Zdeněk Polák jw

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..