Atlantický oceán 9. května (ČTK) – Český jachtař David Křížek figuruje společně se svým partnerem Britem Philem Sharpem po 19 dnech závodu Transat ag2r na dvanáctém místě. Extrémní dvouposádková regata napříč Atlantickým oceánem přinesla mnoho změn v pořadí, plzeňský jachtař už jednu chvíli jezdil na čtvrté příčce. Do cíle v Saint Barthélemy v Karibském moři zbývá lodi Atlantik FT ještě přibližně tisíc mil.

Závod začal 20. dubna ve Francii a česko-britská posádka se v úvodu propadla až do druhé poloviny pětadvacetičlenného startovního pole. Situace se však změnila k lepšímu po obeplutí Madeiry, kde si Křížek s Sharpem vybrali severní variantu plavby, který se ukázala jako rychlejší.

Jachtařská dvojice se rychle posouvala pořadím vpřed, až se protlačila na čtvrté místo, kde vydržela několik dnů. Oba závodníky nezlomily ani zdravotní problémy: Křížka postihla mořská nemoc, Sharp utrpěl řeznou ránu na ruce a opařil si nohu při přípravě čaje.

Pak však přišlo bezvětří a jižní skupina poháněná silným pasátem se dotáhla na čelo. Křížek s Sharpem se propadli na momentální dvanácté místo. „Je tu děsné vedro a nefouká. Stále bojujeme s jednou lodí, jsme kousek od sebe. Vždy, když ji už skoro máme, tak vítr totálně zeslábne a oni nám zase ujedou,“ posteskl si v mailu z paluby lodě plzeňský jachtař.

Na posádku začíná pomalu doléhat deprese. „Phil byl ve čtvrtek na zabití, ale já si vzal protistresové tabletky a jsem v pohodě. Jinak to vypadá, že dostaneme pěkně na frak. Myslím, že bych se ale příště rozhodl pro podobnou strategii. Jet na jih proto, že to tam snad vyjde, je poměrně stupidní. Možná se prostě budeme muset smířit s tím, že štěstí tentokrát nestálo na naší straně. Flintu do žita ale neházíme,“ pokračoval Křížek, který tak podle všeho zřejmě nezopakuje třetí místo z loňského závodu Minitransat.

Plzeňskému a britskému jachtaři rovněž začíná pomalu docházet jídlo a voda. Loď Antantik FT si vzala zásoby na 21 dnů, jenže závod se podle všeho nejméně o čtyři noci protáhne. „Phil zjistil, že od teď máme každý 1,5 litru vody na den, a to včetně vody na vaření dehydrované stravy. Už teď se mi občas točila hlava, zdá se, že se nám to komplikuje,“ uvedl Křížek.

Příjezd do cíle odhadl na 15. května. „Naše severní varianta se nadobro uzavřela. Do cesty se staví tlaková výše a ta by nás tam mohla zablokovat i na týden. Dnes musíme překonat oblast vyššího tlaku. Teď jsme tedy na cestě do pasátů,“ uzavřel Křížek.

pha nkr

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..