Břeclav 21. května (ČTK) – Na sedm kilometrů dlouhé vodní trase mezi Břeclaví a gotickou zříceninou Janohrad u Lednice bude nově celoročně vozit turisty kromě lodě Svatopluk také plavidlo Sámo. V uplynulých týdnech jej majitel modernizoval – je zatepleno, elektricky vyhříváno, vytvořena na něm byla kuchyňka i toaleta. ČTK to dnes řekl Jan Maděřič z břeclavské společnosti Alba.

Úsek řeky Dyje mezi Břeclaví a Janohradem, na němž jezdí plavidla od roku 2001, patří k nejatraktivnějším vodním trasám na Moravě. Ročně si tuto část Lednicko-valtického areálu prohlédnou z lodí tisíce turistů. Vozí je lodě Svatopluk a Sámo. První z nich byla přestavěna pro celoroční provoz již před lety.

„Svatopluk nebyl schopen na podzim a v zimě svézt všechny zájemce o plavbu. Problémy jsme měli ve chvíli, kdy bylo nutno přepravit celý autobus turistů,“ vysvětlil Maděřič.

Zateplování výletních turistických lodí je nový trend v lodní dopravě v Česku. Někteří majitelé již svá plavidla technicky vybavili pro zimní provoz, mnozí další o tom uvažují.

Po zateplení výletního plavidla a instalaci vyhřívání lze protáhnout sezonu do podzimních a zimních měsíců. Lodě jsou celoročně v provozu například v parku známého zámku v Lednici. Po skončení hlavní sezony se na nich při výjezdech topí. Turisté navíc zdarma dostávají při plavbě čaj a svařené víno.

Vladimír Klepáč mol

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..