Hradec Králové 28. března (ČTK)

Labe v Hradci Králové budou od května do října opět brázdit tří výletní parníčky Královna Eliška, Hradec a Pirát. V červenci vypluje i motorová loď Smiřice nabízející víkendovou dopravu mezi Předměřicemi nad Labem a Smiřicemi. „S parní flotilu bychom chtěli vyplout první nebo druhý víkend v květnu. Pak už budeme jezdit denně. Otevřeme i půjčovnu lodiček,“ řekl ČTK Jaroslav Kostkan z Hradecké paroplavební společnosti.

Letošní příprava parních lodí na sezonu je podle něj výrazně obtížnější než v minulosti. „Lodě máme přes zimu uložené v hangáru na letišti, ale kvůli sněhu jsme se tam dlouho nemohli dostat. Také dlouhé mrazy vše zkomplikovaly, protože vytápěnou dílnu nemáme. Vše ale stihneme,“ ujistil.

Ročně se na parních lodích a na lodi Smiřice sveze kolem 4000 až 5000 lidí. Zájemci si také mohou lodě pronajmout jen pro sebe. Parníky si na vyjížďky najímají firmy, instituce, školy i jednotlivci. Na lodi Eliška mohou uspořádat i oslavu narozenin či svatbu s grilováním. Ceny přepravy zůstaly stejné jako loni. Dospělého přijde asi padesátiminutová projížďka na 80 korun, děti platí 50 korun.

Větší novinku hradecká paroplavba chystá na příští rok. „Chtěli bychom loď Smiřice přestavět na páru. Kotel již máme hotový,“ řekl Kostkan.

První parním strojem poháněná loď začala v Hradci Králové jezdit v roce 1998, kdy vyplul parníček Hradec, v roce 2004 začalo fungovat také plavidlo v podobě pirátské lodi, ve stejném roce flotilu doplnila šestnáctimetrová loď Královna Eliška. Loni hradecká paroplavba získala v anketě turistického serveru www.kudyznudy.cz druhé místo v kategorii vodní turistika.

Oblíbenou lodní atrakcí v regionu je také plavba na pontonových lodích na jezírku v srdci Adršpašských skal na Náchodsku. Loďky by na jezírko mohly vyplout v dubnu. „Již na Velikonoce ale asi nezahájíme. V okolí jezírka totiž stále leží sníh a led,“ řekla Beata Mercová z adršpašského infocentra.

Zdeněk Rychtera dvd

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..