Reakce na článek v Mladé frontě DNES o obojživelném autě GIBBS AQUADA.

V Mladé frontě DNES se dne 4.9.2003 pod titulkem „Auto jako pro Jamese Bonda“ a s podtitulkem „Stačí obyčejný řidičák“ objevil krátký článek o obojživelném automobilu Gibbs Aquada. V článku se hovoří o tom, že Aquada dosahuje na vodě rekordní rychlosti 50 km/hod a že na její řízení je nutný pouze obyčejný řidičák.
Skutečnost je poněkud odlišná. Aquada (stejně jako i ostatní automobily a vznášedla) je na vodě považována za plavidlo a k jejímu řízení je tedy nutný stejný průkaz jako k řízení lodi. Také maximální dosahovaná rychlost na vodě není nikterak závratná, protože obdobné rychlosti dosahují i jiná obojživelná vozidla.

Aquada je nicméně pozoruhodná svým vynikajícím designem i technickými parametry. K jejímu pohonu slouží šestiválec o výkonu 175 HP, který při hmotnosti 1350 kg umožňuje Aquadě dosahovat na vozovce rychlosti 100 mil/hod a ve vodě 35 mil/hod. Pohon a směrové řízení ve vodě zajišťuje vodomet. Přechod ze souše na vodu a naopak trvá 6 sekund, přičemž dochází ke sklápění předních i zadních kol do horizontální roviny. Tím se kola ocitnou nad hladinou neovlivňují tak obtékání vody podél trupu tvořeného spodní částí vozidla. Přechod z plavby ve výtlačném do skluzového režimu trvá 5 sekund.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..