Josefův Důl (Jablonecko) 3. června (ČTK)

Na josefodolské přehradě v Jizerských horách začne v červnu velká rekonstrukce věže, z níž se odebírá voda pro úpravnu v Bedřichově. Odborníci opraví také šachtový přeliv přehrady a lávku z břehu k odběrné věži. Hladina přehrady se kvůli stavebním pracím sníží o šest metrů. ČTK to dnes řekl ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek. Rekonstrukce vyjde na 7,2 milionu korun a skončí pravděpodobně v listopadu.

„Na odběrném objektu jsou poškozené betonové konstrukce a ocelová výztuž se na některých místech obnažila. Přehradu odpouštíme již od listopadu a řada lidí se ptá, jestli je bezpečná a co se děje. V žádném případě nehrozí, že by se přehrada protrhla. Problémy by mohly nastat jenom tehdy, kdybychom rekonstrukci odkládali,“ uvedl Jaroušek. Část odběrné věže, ponořenou do vody, prozkoumali před několika lety potápěči.

Přehrada v Josefově Dole leží na řece Kamenici ve výšce 735 metrů nad mořem. Slouží jako zdroj pitné vody pro Liberecko a Jablonecko. „Pokles hladiny přehrady o šest metrů se nepromítne do zásobování obyvatel,“ upozornil Jaroušek.

Odpouštění přehrady pomohlo v zimě pořadatelům mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. V Kamenici teklo více vody než obvykle, což jim dovolilo výrobu umělého sněhu v Albrechticích.

Přehrada v Josefově dole vznikala v letech 1976 až 1982. Podle Jarouška odvedli tehdy stavbaři nekvalitní práci. Například před pěti lety se musela opravit za 15 milionů korun hlavní koruna hráze. Povodí Labe vložilo do rekonstrukce přehrady již desítky milionů korun. Stavbaři používají v poslední době materiály, které odolávají agresivnímu horskému podnebí.

V Jizerských horách a na jejich úpatí se rozkládá dalších pět přehrad. Pocházejí většinou z počátku minulého století, náklady na jejich opravy a údržbu jsou ale mnohem menší než u 27 let staré přehrady v Josefově Dole.

Miloslav Lubas sap

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..