Brisbane 30. května (ČTK)
Výletní parník Pacific Dawn s více než 2000 turisty na palubě dnes zakotvil u australského Brisbane, aby z něj mohlo vystoupit osm desítek obyvatel australského státu Queensland. Loď, která musela kvůli nákaze takzvanou prasečí chřipkou mezi posádkou předčasně ukončit cestu k Velkému bariérovému útesu, nyní směřuje do Sydney.
Pacific Dawn je v Austrálii viněn z rozšíření nákazy, protože společnost nechala z lodě při předchozím turnusu vystoupit turisty bez jakýchkoli ochranných opatření, i když několik lidí na palubě bylo nemocných. V Austrálii je nyní potvrzeno přes 250 případů onemocnění virem nové chřipky A(H1N1).
V Brisbane vystoupilo 85 lidí, na něž čekali zdravotníci. Všichni pasažéři si museli nasadit roušky, projít prohlídkou a týden musí zůstat v karanténě v hotelech. Ti, kdo měli chřipkové symptomy, šli na další vyšetření a dostali dávku protichřipkového léku.
Ve čtvrtek se zjistila nákaza u třech členů posádky, která byla na palubě i při předchozí cestě, a postupně se chřipkové symptomy vyskytly u sedmi pasažérů, avšak testy provedené na lodi u nich chřipku nepotvrdily. Desetidenní výlet k bariérovému útesu však byl přerušen a nikdo z lodi nesměl na ostrovech v blízkosti útesu vystoupit. Plavidlo se vrací do Sydney, odkud vyplulo. Stále je na jeho palubě na 2000 osob.
Společnost provozující parník přijde kvůli nákaze o miliony dolarů. Jako kompenzaci vrací turistům 75 procent ceny zájezdu a nabízí jim pětadvacetiprocentní slevu na zájezd příští. Před zakotvením u Brisbane dostali všichni šeky na 100 dolarů.
Jedna z vystupujících řekla, že to byl nejlepší výlet jejího života, další prohlásila, že si po návratu domů objedná další cestu výletní lodí.
Brisbaneský přístav původně nechtěl dát parníku povolení zakotvit, takže musel zasáhnout queenslandský vicepremiér Paul Lucas a stát vyhlásil mimořádnou zdravotní událost.
Na celém světě se takzvanou prasečí chřipkou zatím nakazilo na 15.000 lidí z více než 50 zemí; sto nemocných zemřelo.
sva ank