Indonésie dnes uvedla do provozu nový systém varování před ničivými vlnami cunami. Systém by měl za pomoci vyspělých technologií zabránit opakování katastrofy z roku 2004, kdy při mohutném zemětřesení a v následných vysokých vlnách dorážejících na pobřeží států Indického oceánu zahynulo odhadem 170.000 lidí.

„Zahajujeme činnost nejvyspělejšího světového systému včasného varování před cunami, který bude schopen předat tím nejrychlejším možným způsobem a s vysokou spolehlivostí příslušné varovné zprávy,“ prohlásil německý představitel Thomas Rachel.

Ředitelka indonéského meteorologického úřadu Sri Woro Harijonová upřesnila, že nový systém bude schopen během pěti minut určit, zda příslušné otřesy půdy mohou vyvolat cunami. „Za pomoci senzorů umístěných na dně oceánů a na pevnině, detektorů umístěných na bójích a složitých výpočtů stanoví výšku vln a čas, kdy by měly dorazit ke břehu,“ dodala.

Varování pak bude prostřednictvím satelitů vysláno do středisek pro předcházení cunami, která budou informovat místní obyvatelstvo za pomoci sirén a zpráv sms.

Projekt v hodnotě 130 milionů dolarů byl uskutečněn za významné vědecké i finanční pomoci Německa, podílely se na něm ale také další státy jako USA, Francie, Čína a Japonsko. Systém by měl být plně funkční v roce 2010.

lcm mik

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..