ABIDŽAN 20. května

Dramatická záchranná akce se rozběhla na moři u západoafrického pobřeží, kde trajektu se 430 liberijskými uprchlíky na palubě přestaly fungovat motory. Jak dnes na svých internetových stránkách informovala britská zpravodajská stanice BBC, na místo již připlula francouzská vojenská loď, která má poškozené plavidlo odtáhnout k pobřeží.

Mořské proudy trajekt poté, co se objevila závada na jeho pohonných agregátech, odnesly až 220 kilometrů od Pobřeží slonoviny.

Představitelé OSN v této západoafrické zemi záchrannou akci francouzského námořnictva označili v narážce na známé akční filmy o tajném britském agentovi 007 jako „operaci ve stylu Jamese Bonda“.

Dona Elvira vyslala tísňové volání v úterý, když se nacházela asi 40 kilometrů od pobřeží. „Poslední signál, který jsme od kapitána dostali, říkal, že mnoho lidí na jeho lodi je nemocných,“ uvedl Panos Moumtzis z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Pobřeží slonoviny.

Na místo pak bylo vysláno letadlo, které mělo loď plující pod nigerijskou vlajkou najít a za nímž pak následovaly dva vrtulníky se záchranáři a jedno francouzské válečné plavidlo.

Francouzští vojáci z vojenských helikoptér na palubu Dony Elviry shodili zásoby pitné vody a potravin a také vlečná lana, s jejichž pomocí je plavidlo nyní vlečeno do bezpečí.

Více než 300.000 lidí z Libérie uteklo do řady dalších západoafrických zemí kvůli více než deset let trvající válce. Občanský konflikt však loni skončil a mnozí se začali z okolních států vracet zpět domů. V lednu musela jedna nizozemská vojenská loď pomoci jinému plavidlu s 265 liberijskými uprchlíky na palubě, kterému podobně jako nyní Doně Elviře vypověděly motory službu.

ČTK

Magazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo  NERIS výslovně zakázáno.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..