
Sullaco
Uživatelé-
Počet příspěvků
1 091 -
Registrace
-
Poslední návštěva
Vše od uživatele Sullaco
-
Kolega ze zdejšího fora to na svém vymazleném Baylineru dělal obyčejným barvožroutem a šlo to výborně. Já to kdysi zkusil brousit a ne, tuhle práci nikdy dělat nebudu, to za to raději zaplatím. V německu a kolem se to také dělá mokrým pískováním a kupodivu to funguje skvěle. PS: gelcoat je z výroby a rozhodně se nedá obnovit. Maximálně rozleštit, nebo pokud někde je nějaký rýha atp, tak opravnou sadou vyplnit a zase zaleštit. Pokud je zpravidla zdrsněný právě pro nanesení AF tak se jedná o nevratnou věc.
-
Ahoj, popravdě vůbec nevím proč se tohle přestalo vyrábět. Origo udělalo pak novější model než mám já, souběžně s tím to dělala ve státech firma Kenyon a ještě některé a pak to úplně vymizelo. Občas lze najít na ebay nebo jako staré zásoby v us shopech viz. třeba zde https://www.greatlakesskipper.com/kenyon-boat-alcohol-electric-stove-b61045-single-burner-south-bay Jen pozor, us liho-elektrické mají (většinou) elektřinu na 110V (dá se upravit) Tento v odkazu je paradoxně i na 220V takže pokud ho chceš, neváhal bych i za cenu poštovného a cla.
-
Léta mám v mém Crownline 250 CR liho-elektrický vařič Origo 2500 E, funguje úplně bezvadně. Na vodě jsme na lihu, v maríně na elektrice. Nevím co kdo řeší za problémy se zapalováníím a kdesi cosi, líh je v patroně, hejbnu páčkou, odkreje se plocha pod hořákem, škrtnu a páčkou si reguluji plamen dle potřeby.. Úplně na pohodu a v plném komfortu. Jo a ještě jedna věc, už dlouhé roky nejen já ale i spousta kamarádů používá lihové palivo do biokrbů. Nekouří, nesmrdí a funguje. Problémy jsem zaznamenal jen u nějakých vraků, když to zbastlili domácí kutilové obzvláště v Čechách, když tam lili kdejaké sajrajty, patrona už měla seškvařenou vatu nebo poškodili to šoupě atp. Máme ho od funglovky, stál tenkrát 10.000,- funguje na 100%, vypadá v interiéru pěkně, když se nepoužívá je na něm origo z výroby černá skleněná deska. Dodnes koupě nelituji. Bohužel se ty Origa ani jiné liho-elektrické už nedělají, pouze čistá elektrika což je na vodě k prdu. Plyn mi do lodi nesmí ani náhodou.. https://img.ebay-kleinanzeigen.de/api/v1/prod-ads/images/35/35496501-8d3f-4006-bea0-757a92c0d55e?rule=$_59.JPG
-
AWD nebo 4WD stejně jako Quattro, 4Motion, 4Matic atp. jsou jen marketingové zkratky pohonů všech kol. Kupříkladu Quattro bylo vždy s torsenem ale dneska je i s haldexem. Takže rozhodně se nespoléhat na nějaké zkratky.😉
-
Dokud dělali poctivý pohony a ne tyhle srágory jako haldex atp. tak bylo problémů výrazně méně.
-
Ahoj, no co ti říct. Na rovinu. Vybíráš už povětšinou typy co jsou dávno za zenitem. Tím myslím, že jde o z 99% vyčpělé a vybydlené lodě, málokdy obzvláště v ČR narazíš na opravdu udržovaný kousek. Ale záleží jak si náročný. Servis je podobný jako u auta s karavanem s tím rozdílem, že ještě čtvrt trupu vláčíš pod vodou, cokoliv marine je notně dražší, v motoru není prostor se nějak pohybovat kloudně, k tomu počítej že i po lodi jsou desítky metrů drátů, rozvodů atd. hezky ukrytých, kam se při problému jen tak nedostaneš atd. Taky máš Z náhon, o který je potřeba se pořádně starat, alespoň 1x za 2 roky ho sundat, rozpůlit, promazat kardan, vyměnit těsnění, zkontrolovat manžety atd.. Loď musíš po sezoně vytáhnout, udělat údržbu, zazimovat. Na jaře odzimovat. Kor jestli to chceš mít takhle na vodě. Pokud si na to netroufáš, zavolej si do pár servisů kolik to stojí atp. ať víš do čeho jdeš. (zeptej se na kompletní výměnu náplní, odvodnění motoru a celkově zazimování) Stejně tak kolik stojí antivegetační nátěr který budeš potřebovat každé 2-3 roky nový atd. Loď je skvělá věc ale upřímně, furt ser tam něco sere. A to i na nových. Jo jasně, jsou lidi, co jim polovina věcí na lodi nefunguje, lepí díru dírou a pak je to stav o kterém píšu výše. Tím tě nechci nijak odrazovat ale nebudu ti mazat med kolem pusy. Faktem je že každej rok řvu, že to prodám, páč to je furt něco ale pak stačí týden na vodě a vše je zapomenuto. Přeji ti ať dobře pořídíš!
-
Tak nemám to štěstí, že mám velkou garáž. Poptej se v okolí kolik stojí v nějakym areálu stání tvých rozměrů a hned budeš v obraze. Já mám štěstí a dávám 1000,- měsíčně což ale asi neseženeš. Ono něco sehnat je vůbec umění a o ceně se radši nebavím. Marína v CZ tedy stání na sezonu 32.000,- Havarijko na loď mě stojí cca 15.000,- a údržba? Každoročně mot. olej, převodový olej, filtry, 25 litrů fridexu na zazimování, ob rok měním anody, půlim nohu abych zkontroloval kardan atd. No a jinak záleží co odejde, to je furt něco. Ať už něco u motoru, nebo něco na wc, něco v kuchyni, na lodi je milion těsnění, kabelů, čidel, různých dalších volovin, hele to je nekonečný boj. Práci si dělám co můžu sám. Když to dáš do servisu tak jen třeba za zazimování dáš 10.000,- Takže tak. Na druhou stranu já musím mít vše tip top, loď čistou, vymazlenou, vše funkční. Palivo a spotřeba mne nezajímá páč v konečném součtu je to ta nejmenší položka. Loď tahám 5 let starým Pajerem 3.2 DID. Proto jak jsem psal. Chceš-li loď jen kvůli dovolené do chorvarska, pronajmi si ji až tam.
-
Mno když spočítám co mě stojí roční provoz tím myslím údržba, servis, stání v hale, pojistka POV+HAV a další náklady u Crowline 250 tak, kvůli 3 týdnům na moři bych to nikdy nekupoval pokud bych pro loď neměl využití zde v ČR. A to nemluvím o nákladech na přepravu do HR atd. A to ještě za předpokladu, že na lodi vše funguje. Kvůli 3 týdnům ročně na moři bych si raději loď rozhodně půjčil protože bych ušetřil a ještě měl čistou hlavu. Do Chorvatska jsem kdysi jezdil s 5,8m motorákem Bayliner ale v režimu, že jsme měli apartmán, před domem jsem kotvil a vyráželi jsme denně na výlety a večer jsme se vraceli. Možná bych to na takovýhle skořápce zvládnul pouze se ženou a psem kdyby mi tedy nám bylo 18 ale teď už tedy rozhodně ne. Už jen proto, že si rád dojdu na záchod jako civilizovaný člověk, rád si sednu k pořádnému stolu k obědu atp. Ale 100 lidí 100 chutí. I teď s naší výrazně větší lodí, kde je klasické oddělené WC atd bych se hodně rozmýšlel zda na ní budu 3 neděle. Režim pohodlí v apartmánu a denní výlety dle chuti se mi jeví jako lepší možnost. Mám rád možnost volby ať už dle nálady, počasí atp.
-
Běžně chodíme kolem Matyldy bruslit na inline a ano je to jedna z mála takovýchto ploch, kde můžeš se skůtrem a tedy i vodní sporty. Já se o to ale i tak nijak nezajímal bo je to bez urážky louže, je tam plno lidí ať už rybářů, koupajících se, skútrařů a lyžařů, duc duc muzika a nad hlavou ti duní motodrom. Mám motorový kraviny rád ale tady to je nahustěný všechno v pro mne v malym prostoru a se spoustou lidí. Navíc prostor pro vodní skútry a tedy i sporty je dosti omezen právě kvůli koupajícím se atd. Zajeď se tam podívat osobně ať víš do čeho jdeš. Na druhou stranu 100 lidí 100 chutí. Já si radši zajedu na Labe nebo Žernoseky. :cool:
-
Na Matyldě jsou jen skůtry a to jen v určité části.
-
Ahoj, jak píše Aleš, je to přídavné chlazení, kupříkladu některé nohy jako Bravo 3 se dosti hřejou, mnohdy tak že na nich neudržíte ruku. Toto za jízdy tlakem žene vodu nahoru, která je následně rozstřikována po noze a tím ji značně chladí. Mám to a je to super věc!
-
Já teda nevím, mám v lodi 4 malá okna a jednu velkou stropní luknu větrá to perfektně :cool: Tak si udělej dva otvory do lodě, do jednoho dej větrák co bude nasávat a do druhého co bude odsávat a problém vyřešen =D
-
Moc tomu nerozumim ale tak dej do oken mřížky proti hmyzu ne? Já to mám origo z výroby.
-
To i ti co jezdí pomalu. Třeba co jsem já předvedl při spouštění toho tankeru. Zaplať bůh, že jsi to držel na motorech. Teď už se ale nemusíš bát, že se o tebe opřu. Nabral jsem od té doby pár zkušeností a hlavně už mám motory, co mě nevyšplouchnou jako tenkrát ten vrak. A s tou plavbou v přechoďáku je to u nás fakt horší a horší. Tuhle mi jeden říkal že když ubere, tak to blbě drží směr a že když přidá, tak mu to moc žere. Když jsem mu řekl ať to tedy vymění za kanálovku, tak ta prej je moc pomalá. Prosím tě v klidu, neboj já jsem jako ostříž a viděl jsem to. I tak by byl kontakt při nulový rychlosti a neboj, já bych se ozval :) To se přece může stát i mě, nikdo není mistr světa, jde o to si to říct, uvědomit si to a jede se dál ne. Mě spíš vadí ta arogance. Já spíš nechápu, že se neklade důraz na zkouškách, aby dotyčný uměl ovládat loď. Jako už se mi to stalo x krát že říkám kapitánovy stoč volant doprava a dej zpětný chod a oni mi nerozumí a neví co dělat. Společným jmenovatelem je vše na plný výkon a posádka na palubě sedí a je na ozdobu.
-
Lidi jsou totální kreténi. To už musím uznat i já co rád jezdím rychle a v kluzu a jen tak mě nic nerozhodí. Poslední dobou si pomalu každý, kdo má do prdele díru koupil loď, povětšinou vyčpělý vrak za zenitem. O to víc nafouklá huba, mistr světa, jakože ty vole čumte a poserte se. Pochopitelně všem musí dokazovat, že to umí jet rychle, ponejvíc při dojezdu či odjezdu z mariny, nejlépe v přechodovém režimu. Zabučet to neumí, kotvit a ovládat loď taky ne. Při kotvení zásadně plnej dopředu, plnej nazpět, pak se tam mele jak nudle v bandě. Lana na vyvazování co dům dal, čůzy co se vozí v předu jsou asi na ozdobu, když se umělec snaží kotvi, tím myslím, že by zvedli prdel a podali, hodili lano nebo pomohli s háčkem. To raději přece nakouří molo nebo cizí loď. Bez omluvy, bez pardónu. Hadici na mole ti drze vezmou, pak ji nechají hozenou do vody, zásuvky vytahají a mohl bych pokračovat. Za měsíc v naší marině toho mám pokrk. Rok od roku horší.
-
Kroupy se dělají běžně PDR metodou a mnohdy jen z vrchu. S jakýmkoli důlkem, promáčklinou atd pokud není prasklý lak jezdím dlouhé roky do karosář.cz a vždy ok.
-
Ke slavné Marině Labe řeknu jen jedno. Zkousl bych bez keců i těch 35 nebo kolik letos platíme. Ale kdyby částka odpovídala tomu, co za to člověk dostane. V jakém stavu jsou mola, výdřeva, elektřina a vůbec služby atd, to si každý může udělat obrázek sám. Ale prej mají takovéhle ceny na Slape je to vlastně v pohodě. PS: Davide, letos tam můžeš přece potkat VIP prsonu a hvězdu Ríšu Genzera, já se ti divim, že všeho nenecháš a nejsi tam už teď :D
-
S kličkováním je to složitý. Když pluješ jedno odpoledne, tak jsi občas i rád, že si "zakormidluješ"..... ne vážně je to otravný. Nejde jen o to, že se nestíháš kochat kočkama na bruslích a na kolech na příbřežních cyklostezkách. Při delší plavbě to může být otravné a hlavně únavné. Občas se mi povede, že loď kličkuje v pravidelných obloucích a nemusim nic korigovat relativně dlouho. Pak ale přijde zákruta a pohoda je pryč. :) Třeba manželka naprosto odmítá sednout si za volant. To na plachetnici se klidně píny chopí, protože ta pluje hezky spořádaně. Stačí krapet přidat na cca 7-8 km/h a je po kličkování.
-
ČIŠTĚNÍ TRUPU LODÍ OD NÁNOSŮ A VODNÍHO KAMENE
téma odpověděl na Sullaco Sullaco v/ve Ostatní příslušenství
Mno jo, jenže amíci taky májí krásné a rovné sjezdy do vody, kde je ten vlek pěkně rovně a nedělají ty parodie co my tady u nás. -
ČIŠTĚNÍ TRUPU LODÍ OD NÁNOSŮ A VODNÍHO KAMENE
téma odpověděl na Sullaco Sullaco v/ve Ostatní příslušenství
Ahoj, faktem je škebličky mám poslední dobou naprosto všude a taky jsem přemýšlel jak se tam dostanou. Dokonce jsem měl z poloviny zadělané nasávací otvory v Zetku. PS: pozdravuj pani :) -
Já mám na vleku a v TP tento rozměr: 15 X 6.0, 225/175 R15 113J
-
Ahoj, to netuším, podle mě to je normální ráfek, já svůj rozměr pneu (to co je napsáno přímo na pneu) tedy našel normálně mezi pneumatikami na dodávku. Myslím, že mám něco podobného jako ty.
-
ČIŠTĚNÍ TRUPU LODÍ OD NÁNOSŮ A VODNÍHO KAMENE
téma odpověděl na Sullaco Sullaco v/ve Ostatní příslušenství
Ahoj, no já nejsem vůbec přítel rolen jak to prezentuje třeba fa Brenderup, hodně lidí z toho jásá ale měl jsem letos čest vidět dvě lodě, nutno podotknout že s antifoulingem a pod těmi tvrdými kolečky to vůbec nevypadá po nějaké době pěkně. Takže za mě klasické ploché podpěry, ideální dlouhá prkna s kobercem kam si loď jen kecne a sedí. Jasně, mají zase jiná negativa. Pak by i klasická folie měla vydržet, na druhou stranu by mne zajímala folie něco jako se dává na auta typu carshield, což je opravdu hutná a silná folie. A nebo taková silná co se dává třeba na motokrosové polepy. -
ČIŠTĚNÍ TRUPU LODÍ OD NÁNOSŮ A VODNÍHO KAMENE
téma odpověděl na Sullaco Sullaco v/ve Ostatní příslušenství
Ahoj, tedy solnou jsem do postřikovače ještě nezkoušel, bo trup je většinou porostlý kytkami a na to ona nereaguje. Zetko a vrtuli, které jsou od vodního kamene dělám tedy klasickou štětkou. Ale tak každému vyhovuje něco jiného. Hlavně tedy propláchni i ten ostřikovač spolu s lodí. K tomu vosku. Hele v minulosti jsem taky koupil ten úžasný Starbrite a jako upřímně, stojí za prd, blbě se mi rozlešťoval, furt se táhnul jak smrad a dělal fleky. Buďto tedy kup leštěnku od Yachticonu, ta funguje a nebo jako já nyní obyč od Sonaxu, takové ty co se dělají v různých barvách. Ona je mírně abrazivní takže vezme nějaké malé škrábance ale hezky se rozlešťuje a tak nějak funguje. Ano, trup matní a) nad vodoryskou a to především díky vodnímu kameni z ostřikující vody, s tím nic neuděláš, max. občas potřít hadrem namočeným ve WC čističi ale spíše kašlat na to, ono tyhle srágory je vcelku průser pak opláchnout do vody, b) pod vodou, no a to už jsou prostě ty nárusty řas nebo vodního kamene, s tím taky nic neuděláš, na to je dobré mít antifouling, ten funguje ale taky má zase svoje negativa Vcelku by mě zajímalo jak dnes zapékají na auta tu keramiku, co by to udělalo na lodi, když na autech garantují rok atd. ale k tomu jsem se nedostal a zatím to ani neplánuji. Pokud bych jednou pořizoval novou loď, tím myslím od funglovky, možná bych místo celého foulingu nechal potáhnout celé dno folií. Na folii se nic neusazuje a pokud ano, jde to lehce omýt a nemusíš řešit nějaké nátěry a zničení lodě foulingem. -
Předem se omlouvám starým vlkům co již vědí, ale po xx emailech a xx telefonech se stejným dotazem, jak čistit a nečistit trup od vodních nánosů a usazenin bych rád udělal jednoduché info jak na to po staru a bez použití předražených nesmyslů. Jde o to, že lidi jsou naprosto zblblí prodejci, že jedině přípravky Starbrite atp. kde je cena 600,- za litr se mohou na lodě použít, že je nutné do minuty i tento Starbrite opláchnout, jinak to rozežere trup atp., jak jsou přípravky v prodejnách certifikované a jedině je lze použít a už mě to nějak nebaví, dělá se z toho věda, pak ti to přijede k lodi a ono to čumí a ty vole jak to, že to máš tak čistý a lesklý a prostě jako nový a ty vole to neni možný... Tak tedy, od pradávna se na odstrnění vodního kamene používá kyselina solná/chlorovodíková , u nás dostupná běžně v drogeriích jako 31% roztok v ceně zhruba kolem 70,- Kč/litr. Tak tedy, pokud mám zadní náhon, vrtuli, trup. atp s nánosem vodního kamene, připravím si vaničku třeba od masa nebo sklenici, dále si připravím štětec či štětku, nejlépe bez kovové příruby která by při vymetání různých štěrbin mohla poškrábat, koupím si dobrý respirátor, neb kyselina solná vcelku smrdí a gumové rukavice. Kyselinu si přeleju do skleničky, nasadím si na hubu respirátor, na ruce rukavice a pak patláma patláma od vrchu dolů. Kyselina s vodním kamenem reaguje viditelně tak že hodně pění. Opakuji nanášení kyseliny tak dlouho dokud není místo čisté. Pokud kyselina nepění, nemáte žádný vodní kámen a kyselina je již zbytečná. Důležité je po skončení takovéto očisty všechny části důkladně opláchnout, nejlépe vlažnou či teplou vodou se saponátem. Kyselina vám loď nesežere, ke gelcoatu je netečná ale má ráda kovové věci a při dlouhodobém působení může kovy narušit. Proto opravdu důkladný oplach! Já dokonce občas tímto vyčistím i fouling samotný a taky se dá. Co se týká doby oplachu, já třeba moje zetko dělám cca hodinu a pak to teprve opláchnu. Pokud dělám plasty jako jsou pístnice od trimklapek, tam tam práce trvají kratší dobu a i já to tedy oplachuji dříve. Tolik ke té tolik mystifikující kyselině solné, co žere na dálku lodě a je postrachem jezů a vodních staveb. Pokud máme trup porostlý pouze a jen měkkým porostem, netřeba používat kyselinu solnou, která zde ani moc nepomůže ale kyselinu šťavelovou. Tu seženeme většinou ve včelařských potřebách nebo na internetu ve formě granulátu za cenu 1kg/370,- Kč. Já osobně si udělám kýbl teplé vody a tam nasypu pár polívkových lžic granulátu, rozmíchám a buďto to narvu do postřikovače s pumpou od Gardeny, co mám na kytky nebo (když pouze potřebuji vybělit fouling, ano já mám bílý fouling, který po sezoně zežloutne nebo se místy udělají žluté fleky jako třeba na vodorysce) namočím hadr a fouling otřu. Samozřejmě opět v rukavicích. Šťavelovka vcelku nesmrdí, dělá se s ní příjemně. Po aplikaci (proboha ale zase nemagořit) opět opláchnout čistou vodou, nejlépe vlažnou nebo teplou. Já to plachoval vždy po dodělání celé lodi, tedy cca po 30minutách až 1 hodině. Šťavelovka 100% nahrazuje marine produkty typu ANTIGILB tedy přípravky, přímo určené na odstraňování žlutých fleků. Malým tajemstvím je, že na žluté fleky, lehoučké nánosy vodního kamene fungují i WC čističe, které stejně jako zázraky typu Star Brite obsahují jisté množství kyseliny solné nebo podobných sloučenin. Opravdu lehké porosty lze řešit i čistým octem nebo jeho roztokem. To u mě ale neplatí, protože na 3 mm vodního kamene co kolikrát mám po půl roce stání na našem jezeře, je ocet opravdu netečný. Ale jak píšu, na slabý porost proč ne. Závěrem, nemagořte, i u zázraku typu Starbrite je psáno, že musíte používat ochranu dýchacích cest, že žere kovy a musí se oplachovat. Je to proto, že obsahuje látky co jsou vypsány výše. Tuším, že dokonce kolega Hanz nechával u zázraku SB dělat u známého chemika rozbor a neobsahoval nic extra, jen opět a zase látky výše vypsané. Pokud si opravdu ale někdo potrpí na pěkné nálepky, kecy o certifikacích a super hi tech čistících prostředcích tak ok, každého věc co si koupí. Těm co se výše uvedených věcí bojí, prosím, zkuste si to na pár cm Vaší lodě ať vidíte co to dělá a co ne ale nešiřte nějaké kraviny... Vždy a to u všech těchto přípravů jako je šťavelovka, kys. solná, Star Brite atp. používejte ochranné brýle, rukavice a vhodný respirátor ( u Starbrite a kys. Solné asi nutnost) Tímto bych rád uzavřel toto otřepané téma a ano, sepsal jsem ho proto, abych případné dotazy k té látce co žere na dálku lodě mohl vždy směřovat sem. Taky bych rád poděkoval starým známým a starší generaci kolem lodí, protože to oni mne kdysi takto také poučili a já tak trochu procitl tak to jen a jen předávám takto dál, nic více. Děkuji všem co dočetli až sem a čistým lodím zdar.