Ministr Mlynář předložil vládě návrh prodat akcie Inmarsatu v majetku ČR.

Inmarsat (International Maritime Satellite Organization) vznikl – na podnět organizace IMO (International Maritime Organization) – jako telekomunikační družicová služba pro použití v námořní oblasti – možnost dovolání se pomoci, možnost řízení námořní dopravy atd. Později se jeho působnost rozšířila i na komunikaci pozemní, mobilní a leteckou.

INMARSAT nabízí velké množství služeb pro pozemní, námořní nebo letecké účely:

  • Inmarsat A a B – služba nabízí  klasickou hlasovou službu, přenos dat, faxových zpráv a elektronické pošty
  • Inmarsat C – nabízí pouze služby datových přenosů (telex, fax, data)
  • Inmarsat M a miniM – plně digitální systém, který poskytuje řízení vysílacího výkonu terminálu v závislosti na aktuálních podmínkách pro zajištění obousměrné komunikace.
  • Inmarsat D a D+ – zajišťuje službu pagingu
  • Inmarsat E (emergency = stav nouze) – nabízí celosvětovou výstražnou službu určenou pro námořní dopravu. Nouzový signál je vysílán bójí EPIRB (Emergency Position Indicating Radio Beacon). Od srpna 1993 je zařízení EPIRB požadováno Mezinárodní námořní organizací IMO pro vybrané typy plavidel.

Česká republika byla členem mezinárodní společnosti Inmarsat s vloženým kapitálem 242 565 Kč. Tato organizace se v roce 2001 privatizovala na společnost Inmarsat Ventures plc. a ČR se stala akcionářem s 50 tisíci akciemi v nominální hodnotě 10 pencí (= 4,85 Kč).

Loni v prosinci hlavní akcionáři Inmarsatu rozhodli o prodeji všech akcií společnosti firmě Grapeclose. Mezi hlavní akcionáře patří britská BT Group, německý Deutsche Telecom, francouzský France Télécom a norský Telenor. Součástí prodeje je i závazek nového vlastníka financovat činnost mezinárodní organizace mobilních družicových komunikací IMSO, jejímž členem je i ČR, a provozovat komunikační infrastrukturu pro zajištění bezpečnosti námořní a letecké dopravy. Vláda proto projednala ve středu 14. ledna 2004 návrh ministra Mlynáře odprodat akcie Inmarsatu společnosti Grapeclose Ltd. za 750 tisíc USD, tedy 15 USD za jednu akcii (= 26,48 Kč).

Investice ČR do akcií Inmarsatu byla tedy velmi výrazně zhodnocena. Nabízená cena je více jak pětinásobkem nominální hodnoty akcií. Vláda v otázce odprodeje akcií nerozhodla a bude se jí zabývat na některém z dalších zasedání.

O historii, poslání a funkci Inmarsatu připravujeme podrobnější článek.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..