BRUSEL/ROTTERDAM 17. května

Největší tanker plující po západoevropských řekách dnes České loděnice předaly zákazníkovi v nizozemském přístavu Rotterdam. Tanker, nesoucí název SomTrans XI, je dlouhý 135 metrů, široký 15 metrů a vysoký 5,5 metru. Je určen pro přepravu ropných produktů a málo agresivních chemických výrobků, například louhů.

„Je to loď, kterou jsme spustili u nás ve Valtířově. Plula po vodě do Hamburku a pak mořskou cestou do Rotterdamu, kam po sedmi dnech plavby dorazila minulý pátek. Dnes se v námořním přístavu vyndávala z vody do suchého doku, aby se zjistily případné škody z transportu. Zaplaťpánbůh žádné nebyly,“ řekl ČTK ředitel Českých loděnic Jindřich Brettl.

Loď převzala nizozemská firma Navia, ale provozovat ji bude na Rýnu a při pobřežních plavbách belgická dopravní firma Sommer z Antverp jako jedenáctý přírůstek ve své flotile – a z toho pramení název.

„Je to třetí loď v řadě, kterou jsme dodali. Je to největší loď, jaká pluje na Rýnu a jeho přítocích a vůbec v západní Evropě. Větší se plaví jen v Rusku po Volze,“ uvedl Brettl.

Aby tanker mohl před deseti dny z Valtířova vůbec vyplout, povodí Labe muselo zvýšit hladinu řeky o 80 centimetrů, za pomoci umělé vlny z vltavské vodní kaskády.

Stavba lodí této velikosti si vyžádala zvláštní investici ve valtířovské loděnici. Podnik nyní podle svého ředitele chystá stavbu dalších pěti lodí stejného typu, na něž již má uzavřeny opční kontrakty. Velikost jedné zakázky Brettl odhadl na několik desítek milionů korun.

České loděnice mají sídlo v Praze a závody v Ústí nad Labem, Střekově, Valtířově a Děčíně. Staví i lodě určené pro převoz zemního plynu, kontejnerů, agresivní chemie či lodě na lov krevet. Všechny jsou určeny pro západní zákazníky, například z Norska, Kanady, Islandu či Irska.

ČTK

Magazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo  NERIS výslovně zakázáno.

 

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..