Unikátní možnost vidět takřka suché koryto řeky Dyje a projít se po něm měli dnes po několik hodin lidé v Břeclavi. Začalo tam totiž čištění vyschlého koryta.

Cílem akce bylo také posoudit možnosti koryta pro lodní dopravu. Již nyní v Břeclavi fungují vyhlídkové plavby malým parníčkem. Po vyčištění a následném prohloubení koryta by měla být plavba možná až k oblíbenému zámečku a archeologickému nalezišti Pohansko.

Zhruba 60 lidí dnes vyčistilo několik stovek metrů koryta, informoval ČTK místostarosta Ivan Blaho. Nalezli mimo jiné stará kola, kočárky, popelnice, dopravní značky a hrnce. Našli i několik raků říčních, což označili za pozitivní informaci o čistotě vody. Odvodnění koryta umožnilo sucho a otevření stavidel takzvaného odlehčovacího ramena řeky u Poštorné. Břeclavský splav pak posloužil jako hráz, která vodu do ramena odvedla.

Při akci s pracovním názvem Suchá Dyje sbíralo město, Povodí Moravy a provozovatel plavby informace o možnostech splavnění řeky z města k Pohansku. Nyní výletní lodě plují od přístaviště u veslařského klubu pouze na opačnou stranu na trase dlouhé 7,5 kilometru k Janohradu u Lednice. Město plánuje zřízení přístaviště u kulturního domu, kde by bylo blíž trasám turistů.

Pro plavbu vyhlídkových lodí osobní dopravy je potřeba zhruba metrová hloubka. Společnost Alba kromě plaveb z Břeclavi k Janohradu provozuje i vyhlídkovou loď Věstonická Venuše na horní Novomlýnské nádrži.

ČTK

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..