Britský miliardář Richard Branson dnes oznámil, že vzdal nynější pokus přeplout v rekordním čase Atlantik, protože jeho plachetnici poškodila prudká bouře. Ve vyjádření pro zpravodajskou televizní stanici CNN osmapadesátiletý šéf podnikatelské skupiny Virgin Group uvedl, že o překonání rekordu by se mohl znovu pokusit hned v listopadu nebo až na jaře 2009.

Plachetnice Virgin Money o délce 30 metrů vyplula v noci na středu z New Yorku a směřovala na jihozápad Británie, kam chtěl Branson dorazit rychleji než je současný rekord šest dní, 17 hodin, 39 minut a 52 vteřin. Bransona doprovázejí na jeho plachetnici jeho dvě děti ve věku 26 a 23 let. Posádku dále tvoří například britský jachtař a trojnásobný olympijský šampion Ben Ainslie.

Branson dnes vysvětlil, že vše probíhalo hladce, dokud ohromná vlna neudeřila zezadu na plachetnici. Vlna odnesla jeden ze záchranných člunů a poškodila plachty. „Rozhodli jsme se to tentokrát vzdát a znovu bojovat někdy jindy,“ řekl podnikatel, který již před vyplutím vyjádřil obavy z možných bouří na začátku plavby.

Posádka dnes zamířila k Bermudským ostrovům, kde chce nechat plachetnici opravit. „Pokud budeme moci opět vyplout před koncem sezony, tak to uděláme za dva nebo tři týdny. Jinak připravíme loď k pokusu na jaře příštího roku. Máme na palubě skvělé námořníky,“ dodal Branson.

Slavný Brit je činný v mnoha oblastech. Jeho firma Virgin Galactic je jedním z účastníků závodů o prvenství v komerčním létání do vesmíru. Branson v létě představil vlastní nosný letoun, který má v roli prvního stupně rakety umožňovat jeho komerčnímu plavidlu SpaceShipTwo balistické vstupy do vesmíru.

Jeho letecká společnost Virgin Atlantic Airways úspěšně konkuruje takovým velkým společnostem jako jsou British Airways a American Airlines. Branson také například podniká v hudebním průmyslu, bankovnictví a projektech na ochranu životního prostředí. Se svým americkým přítelem a dobrodruhem Stevem Fossettem, který za dosud záhadných okolností zmizel loni v Nevadě, se před lety pokusil obletět svět v balonu.

pek kš

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..