Slavný závod ze Sydney do Hobartu dnes počtvrté za sebou vyhrála australská jachta Wild Oats XI. Tak dlouhá vítězná série se ještě žádné lodi nepodařila, třikrát po sobě triumfovala jen Morna v poválečných letech.

Posádka vedená kapitánem Markem Richardsem dlouho útočila na traťový rekord, který stanovila při svém prvním triumfu v roce 2005. Nakonec ale kvůli slabšímu větru u tasmánského pobřeží urazila 628 námořních mil (1163 kilometrů) za jeden den, 20 hodin, 34 minut a 14 sekund, čímž za rekordním časem zaostala o necelé dvě hodiny.

Podle Richardse paradoxně jeho lodi pomohla ke zrychlení sobotní kolize s asi dvoumetrovým žralokem, který se zamotal do zavěšení kormidla. „Jak jsme zastavili a otáčeli, abychom se ho zbavili, zároveň se uvolnily nějaké naplaveniny na kýlu, které nás od startu brzdily. A pak už to zase byla ta naše stará dobrá loď,“ prohlásil kapitán v cíli. Připustil však, že letošní vítězství bylo jednoznačně nejtěžší.

Na druhém místě skončila s více než hodinovou ztrátou vítězná loď z roku 2003 Skandia, která se ještě po prvním dnu držela na špici. „Dělali jsme, co jsme mohli, jenže ta věc je zatraceně rychlá. Aspoň jsme ji ale hodně dlouho proháněli,“ řekl kapitán Grant Wharington. Třetí byla stejně jako loni Ichi Ban.

Ze stočlenného startovního pole zatím odstoupily tři posádky, cíle jich do 11:00 SEČ dosáhlo patnáct. Rozhodnuto ještě není o vítězi takzvané handicapové soutěže, v níž se časy jednotlivých plavidel přepočítávají podle speciálních koeficientů. Poslední loď je v hobartském přístavu očekávána až na Nový rok.

Nejdramatičtější chvíle letos zažili námořníci z šestnáctimetrové novozélandské jachty Georgia. Ta se zhruba 19 hodin po pátečním startu potopila po srážce s velrybou a její čtrnáctičlennou posádku zachránili soupeři z jiné lodi.

nkr ohr


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..