Norská státní energetická společnost StatoilHydro ASA dnes z bezpečnostních důvodů přechodně zastavila těžbu zemního plynu na poli Kristin. Zkoušky odhalily problémy u nového typu záchranných člunů, které využívají zaměstnanci v případě nouze. Firma je nucena těžbu zastavit v době, kdy ji některé evropské země žádají o zvýšený přísun plynu kvůli přerušení dodávek z Ruska.

Zástupci StatoilHydro nicméně uvedli, že zastavení těžby na poli Kristin nemá vliv na plnění dodávek evropským odběratelům. Podnik je totiž sjednané objemy plynu schopen dodat jiným způsobem. Podle agentury AP není jasné, na jak dlouho bude těžba přerušena.

„Zjistili jsme závadu na spouštěcím mechanismu u nových typů záchranných člunů, které se instalují na plošině Kristin,“ vysvětlila provozní ředitelka pole Kristin Eileen Buanová. „Z toho důvodu provádíme řízenou odstávku těžby a co nejrychleji a nejbezpečněji omezujeme počet zaměstnanců této platformy,“ dodala.

Počet zaměstnanců bude podle Buanové omezen na absolutní minimum 16 lidí, zatímco běžně jich je na místě asi 90. Denní produkce deset milionů krychlových metrů plynu tak bude zcela zastavena do té doby, než se problém podaří vyřešit.

StatoilHydro je po ruském Gazpromu druhým největším dodavatelem zemního plynu do Evropy. Firma spolu se státním provozovatelem plynovodů Gassco ve středu uvedla, že kapacita norských plynovodů se už blíží maximu. Norsko tak prý nemůže nahradit výpadek zásobování plynem z Ruska.

Problém se záchrannými čluny byl v Norsku zjištěn už v roce 2005 a ropné společnosti nyní provádějí výměnu či přecházejí na novější typy člunů. Ty jsou součástí výbavy firem, které těží v příbřežních oblastech či na volném moři. Zaměstnanci jich využívají v případě exploze nebo požáru, a v dalších situacích, kdy je nutná rychlá evakuace na břeh.

StatoilHydro objevila problém na svých záchranných člunech ve středu, při kontrolních testech na platformě Veslefrikk B. Těžbu na této plošině není nutné přerušit, protože místo je spojeno mostem se sousední platformou, kde je dost záchranných člunů.

spr dp


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..