Z nákladní lodi Pacific Adventurer, která ve středu uvízla u severovýchodních břehů Austrálie, se vylilo desetkrát více ropy než se původně předpokládalo. Oznámily to dnes australské vládní zdroje.

Původní odhad počítal s 20.000 až 30.000 litry ropy, které zalily zhruba 60 kilometrů dlouhý pruh pláží ve státě Queensland, z nichž některé patřily k těm nejoblíbenějším v oblasti.

Místopředseda queenslandské vlády Paul Lucas však prohlásil, že se z lodi zřejmě vylilo kolem 230.000 litrů. Nevysvětlil ale, jak tento údaj získal.

Informaci o množství vylité ropy přitom nehodlá poskytnout britská společnost vlastnící loď, která je registrována v Hongkongu. Queenslandské úřady společnost obvinily, že jim poskytla zavádějící informace o velikosti katastrofy. Podle premiérky Anny Blighové společnost sdělila, že skvrna je mnohem menší, což vedlo vládu k názoru, že dopad na životní prostředí nebude příliš velký.

Společnost Swire tvrdila, že z paluby lodi sjely do moře kontejnery s hnojivem, když se plavidlo potácelo v rozbouřených vodách, a v nádrži s palivem způsobily díru, z níž se prý vylilo 42.500 litrů ropy. V pátek pak po inspekci škod v lodi oznámila, že vylité nafty bude „mnohem více“, přesné číslo ale neudala.

Palivo těžce poškodilo národní parky na ostrovech Moreton a Bribie, jež leží severně od queenslandské metropole Brisbane. Ropa se dostala i do dutin na pobřeží Sunshine.

Na plážích dnes stovky lidí sbíraly černý mazlavý písek do pytlů. Podle premiérky se jim podařilo už vyčistit pláž Sunshine i ostrov Bribie, ale očista Moretonu bude ještě nějakou dobu trvat.

Ekologové oznámili, že nebyli nalezeni žádní živočichové, které by ropa zasáhla.

hit šeb


Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..