„Bude to korunovace desetiletého úsilí o znovu využití téměř 70 let staré technické památky “ tvrdil před akcí Ivo Ondračka, tajemník nadačního fondu. „Byla to příjemná akce“ – doplňuje dnes. „V sobotu – dnu pro odbornou veřejnost se akce zúčastnilo asi 200 osob. Snad se naplnil smysl akce – větší seznámení mezi zástupci hotelů, výrobci potravin a rukodělných výrobků. Nejcennější byly vzájemné neformální rozhovory mezi rejdaři, cestovními kancelářemi, hotely, výrobci potravin a rukodělných výrobků, při kterých jsem zaznamenal jsem několik zajímavých podnikatelských nápadů.“
Vyvrcholením akce byla neděle – den pro širokou veřejnost, který se stal reálným obrazem dneška na Baťově kanálu. Prodejci lodí přivezli hlavně pramičky a čluny pro krátké vyjížďky. Rejdaři vystavovali především vlastnoručně zhotovené lodě – jednoduché hausbóty pro vícedenní pobyty na vodě. Jiným typem plavidla byla motorová jachta pro náročné (ukázka byla určená pro moře) reprezentovala možnosti výstavby plavidel pro Baťák v budoucnosti. Zatím se kupní síla zájemců o plavbu pohybuje spíše v kategorii malých člunů, větší obytné lodě si nadšenci asi začnou stavět sami. Protože akce tohoto typu zde byla poprvé, návštěvníci neměli jasné očekávání, pro většinu bylo hlavním motivem svézt své děti na lodi – o to více byli příjemně překvapeni množstvím firem a pestrostí nabídky. Menší část návštěvníků přišla za konkrétní nabídkou lodí a služeb. Poměrně velký zájem vzbuzovaly kulinární plavby Druhého dne se veletrhu účastnilo cca 1300 osob. Celkově na veletrhu nabízelo své služby 20 firem s 15 plavidly. „Pro mě to bylo přínosné“, říká Stanislav Hampala, rejdař ze Spytohněvi. „Neuzavřel jsem sice žádnou objednávku na pobyt na hausbótu, ale bylo tu více vážných zájemců, takže uvidíme. Jedna manželka, když stála na palubě řekla – bála jsem se toho kývání lodi, ale ono to není takové. Je opravdu nutné, aby si lidé lodě vyzkoušeli – a proto jsou tyto akce velice potřebné“ končí Hampala. Podobně mluvili i ostatní loďaři (ale i řemeslníci), původem nadšenci pro svůj obor, kteří se snaží svou zálibu dostat na úroveň zavedené malé firmy.
Za velkého zájmu proběhlo žehnání plavidel, „Zaujalo mě to, to čtení o bouři na jezeře,“ přiznává jeden návštěvník z Brna. Spolu s ochutnávkami byl osvěžením odpolední koncert dechové hudby ZUŠ Veselí n.M. a dvou Big Bandů ze ZUŠ Veveří Brno, jejichž spolupráce bude možná pokračovat dále.
Na bezpečnost akce obětavě dohlížela Státní plavební správa Přerov, která kontrolovala lodní dokumentaci a počty převážených osob na palubách.
„Je tady současný Baťák – mladý, rozvíjející se, vzbuzující zájem, příjemný, samozřejmě je třeba stát pevně u kormidla a nenechat se vyvést z míry nějakou tou vlnkou či nečekaným poryvem větru“ končí Ondračka.