Praha 12. ledna (ČTK) – Slavnostním položením kýlu v egyptském Suezu začala dnes stavba největší české plachetnice, korzárské lodi La Grace. Replika dvoustěžníku z druhé poloviny 18. století o délce 32 metrů bude po svém dokončení sloužit zejména jako školní loď, určená k výcviku všech zájemců o jachting a námořní řemeslo, řekl ČTK spoluautor projektu Daniel Rosecký.

Po několikaletých přípravách se tak začíná naplňovat sen několika nadšenců ze sdružení LaGrace, kteří celý projekt také financují. Vlastní stavba se uskuteční v profesionální egyptské loděnici, kde staví dřevěné lodě prakticky stejnými postupy jako v 18. století. Místo elektrického hoblíku tu člověk může vidět například teslici. Výsledná loď tedy má v maximální možné míře odpovídat svému historickému vzoru.

Jméno La Grace (Půvabná) nebylo vybráno náhodou. Právě tak se totiž jmenovala plachetnice prvního českého námořníka Augustina Heřmana. Ten nejprve ve službách nizozemské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění se usadil v dnešním New Yorku. Zde koupil korzárskou loď La Grace a přepadal s ní španělské obchodní lodi v Karibiku. Později se stal největším vývozcem indiga a tabáku v Americe, získal veliké panství v Marylandu a byl povýšen do šlechtického stavu. Na svůj český původ však nikdy nezapomněl, takže dodnes se dá najít v Marylandu například Česká řeka.

La Grace nebude jen největší českou plachetnicí, ale pravděpodobně také největším českým válečným plavidlem. Jako správná korzárská loď bude totiž vybavena funkčními replikami historických děl.

Stavba se uskuteční v několika fázích. V květnu by měl být hotov trup lodi. Poté začne montáž nezbytného vnitřního vybavení, tedy nábytku, rozvodů vody, elektřiny, odpadů a klimatizace. Současně budou zahájeny práce na takeláži – stěžních a lanech. „Věříme, že za rok loď spustíme na vodu,“ uzavřel Rosecký.

fd kš

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..