Jeden výrobek, dvě různé značky.

Motory Nissan Marine nejsou zcela jistě nejrozšířenější značkou přívěsných lodních motorů, ale tu a tam se s nimi při toulkách světem setkat můžeme. Navíc je to jediná značka lodních motorů, která není zastoupena na českém trhu.

Při brouzdání po internetu jsem se zcela náhodnou ocitl na stránkách firmy Nissan Marine a při prohlížení produktové řady se mi zdálo, že jsem tyto motory už někde viděl. Výrobci motorů dosti často odebírají část produkce od jiných výrobců a prodávají je pod svým jménem. Někdy bez jakékoliv úpravy, někdy s menšími odchylkami. Můžeme se tak například setkat s motory Yamaha se štítkem Selva nebo Tohatsu se štítkem Mercury.

Začal jsem porovnávat produktovou řadu motorů Nissan Marine s výrobky dalších firem a během chvíle bylo jasno – motory Nissan jsou pouze „překabátěné“ motory Tohatsu. Nejen, že oba výrobci deklarují u sobě si odpovídajících typů zcela shodné technické parametry, ale i fotografické obrázky jako by si z oka vypadly …

Zajímavá by mohla nastat situace, kdyby některý z dovozců otevřel kanál pro dovoz těchto motorů na český trh. Mohl by tak snadno těžit ze servisního zázemí „konkurenční“ značky a tlačit cenu dolů. Uvidíme, jestli této možnosti některá obchodní firma časem využije.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..