Netradiční učebnice námořního jachtingu od Oldy Karáska.

Karáskova kniha Jak (po)řídit loď nepatří mezi ty, které lze koupit v každém knihkupectví. Byla vydána pouze v omezeném nákladu dvou set číslovaných a autorem podepsaných výtisků. Asi jedinou možností jak se k ní dostat je výpůjčka od některého ze šťasných majitelů, mnohdy Oldových přátel.

Olda Karásek nepatří mezi mediálně příliš známé postavy českého námořního jachtingu a ani nemůže, protože více jak jedno desetiletí tráví na moři. Za tu dobu se mu námořní plavba stala osudem a životní filosofií.

Oldova cesta k námožnímu jachtingu nebyla přímočará. Původním povoláním metrolog a životním založením dobrodruh se před jachtingem věnoval třicet let horolezectví a v horách několikrát přežil svoji smrt. Deset let létal na rogalu a jen s malými šrámy vyvázl po jeho pádu. K jachtingu ho paradoxně přivedl roční pobyt strávený v léčebně respiračních chorob na Buchtově kopci, kde si léčil těžké astma, a kde dospěl k rozhodnutí vydat se na cestu kolem světa.

Oldova jachetní učebnice je učebnicí velmi netradiční, protože i Oldovi názory velmi často nekorespondují (nebo jsou přímo v rozporu) s vžitými názory na jachting. Především se to týká používání map a elektroniky. Oldův výklad není suchopárnou teorií, ale souhrnem důležitých zásad, pravidel, historek, postřehů a poznatků podložených mnohaletou námořní praxí a zkušeností. Jeho postoje vyjadřují osobitý životní styl, který vychází z pokory před přírodou, nepřeceňování vlastních sil ani možností lodě a materiálu.

Olda Karásek dosud uplul po světových mořích desetitisíce námořních mil. Mnohokrát přeplul Atlantik. Nyní nejčastěji pobývá v Karibiku a na Kanárských ostrovech. Je instruktorem a zkušebním komisařem námořního jachtingu při Ministerstvu dopravy. Často přibírá posádku na charterové plavby a v létě vede praktické kurzy jachtingu v Chorvatsku.

Kniha je doplněna množstvím barevných fotografií a vyprávěním Antonína Otrusiny Plavili jsme se s Oldou.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..