3x zpráva ČTK z 19.5.2004

Vláda rozhoduje o Labi, Ambrozek navrhuje zvážit další variantu
Ekologové, zoologové a rybáři čekají dnes na rozhodnutí vlády o výstavbě jezů v Malém Březně a Prostředním Žlebu na Labi. Obávají se nevratných změn na řece. S výzvou dvou desítek akademiků, aby vláda investici neschválila, přišel před Strakovu akademii, kde kabinet zasedá, lídr evropské kandidátky Strany zelených Jakub Patočka se třemi spolupracovníky. Petici předával ministrům v kostýmu žáby. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek přišel na jednání s novou variantou zvýšení splavnosti řeky. Patočkovo počínání označil za předvolební kampaň. „Myslíš, že ti to zvedne preference,“ komentoval happening. Ambrozek předkládá kolegům návrh, aby investici za víc než šest miliard korun ještě jednou zvážili. Hodnocení má zahrnovat analýzu současného stavu přírody v dotčeném úseku Labe a ekonomický posudek záměru včetně upřesnění prognóz vývoje dopravy. Po týdnech sporů mezi ministerstvem životního prostředí a dopravy se také objevila nová varianta řešení splavnosti řeky. Návrh spočívá v nahrazení finančně náročných a z hlediska životního prostředí sporných jezů plavebními kanály umístěnými mimo vlastní tok. Překonávaly by obtížně splavné úseky a především použitím plavebních komor řešily hlavní problém vyplývající ze spádových poměrů řeky. Zároveň by jejich umístění mělo omezit vliv na hodnotné břehové ekosystémy. Celkové investiční náklady na tuto variantu jsou odhadovány na 2,8 miliardy korun, řekla ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Vláda pověří právníky, aby řekli, zda může o Labi rozhodnout
Kabinet Vladimíra Špidly opět odložil rozhodnutí ve sporu ministerstev dopravy a životního prostředí o výstavbu dvou jezů na dolním Labi. Tentokrát na měsíc, aby byla vyhotovena právní analýza, zda vůbec může ve sporu vláda rozhodnout. „Zřejmě budou osloveni nezávislí právníci. My tvrdíme, že musí platit dřívější zamítavá stanoviska našeho úřadu,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Vláda kvůli posouzení veřejného zájmu na projektu za víc než šest miliardy korun sestavila speciální komisi náměstků ministrů. Už před měsícem měla na stůl dostat komisí připravené podklady, ministerstva se však vzájemně napadala z překrucování faktů obsažených v dokumentu. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) na jednání ráno šel s návrhem znovu nechat celý projekt posoudit, a to ve všech aspektech.

O posouzení veřejného zájmu na stavbě požádal vládu v únoru ministr dopravy Milan Šimonovský
Argumentoval průtahy, které prioritní stavbu zdržují. V téže době přijali poslanci novelu zákona o vnitrozemské plavbě, podle které je rozvoj a modernizace dotčené části Labe veřejným zájmem. Právě veřejný zájem na stavbě je přitom podle zákona o ochraně přírody a krajiny jediným možným argumentem pro udělení výjimek, tedy povolení pro stavby v chráněných oblastech. Uděluje je ministerstvo životního prostředí. „Už v té době ale existovala pravomocná zamítavá stanoviska správ chráněných oblastí a byla zamítnuta žádost o výjimku pro kriticky ohrožené druhy,“ řekla Šůlová. Právní „guláš“ kolem sporu zhoustl také potom, co těsně před vstupem země do EU poslanci přijali novelu zákon o ochraně přírody a krajiny. Ta totiž uvádí, že o všech výjimkách z územní ochrany ze zákona rozhoduje vláda, nikoli ministerstvo. Podle ministerstva dopravy dva jezy na dolním toku Labe určují výkon celé vodní dopravy v Česku. Desetiletá příprava výstavby jezů podle návrhu ministerstva již ohrožuje samotnou existenci vodní dopravy v zemi. V době, kdy nízký stav neumožňuje na dolním toku plavbu, nelze totiž k mezinárodní dopravě využívat ani horní tok Labe nebo Vltavu. Ekologové se stavbou nesouhlasí kvůli tomu, že zničí unikátní přírodní celek. Proti se postavili také rybáři.

ČTK

Magazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo  NERIS výslovně zakázáno.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..