Praha 16. ledna (ČTK) – Největší česká řeka Labe byla loni ve svém kritickém úseku před státní hranicí s Německem splavná 182 dní, což je o 26 dní méně než v roce 2006. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy. Loňskou statistiku výrazně zachraňoval poslední měsíc v roce, kdy byla řeka splavná každý den. O rok dříve to přitom bylo jen pět dní. V roce 2005 bylo Labe ekonomicky splavné 232 dní.
Jedním z ukazatelů při sledování splavnosti je stav vody na vodočtu v Ústí nad Labem. Je-li v tomto místě na vodočtu méně než 200 cm vody, znamená to, že v kritickém úseku Labe před státní hranicí s Německem je ponor, s nímž mohou lodě plout, menší než ekonomická hranice 140 cm.
Po zlepšení podmínek na dolním Labi volají již několik let rejdaři, kteří jsou nuceni stále více přesouvat své kapacity do zahraničí. Během čtyř let přesunuli do západní Evropy třetinu lodí. Za české rejdaře sdružené v Asociaci české vnitrozemské plavby se nedávno postavil Spolkový svaz německé vodní dopravy, který podpořil úsilí zlepšit plavební podmínky na úseku Labe mezi přístavem Ústí nad Labem a státní hranicí dobudováním plavebních stupňů s ekologickou kompenzací.
Několik let připravovanému jezu nejsou nakloněny ministerstvo životního prostředí ani ekologická sdružení, podle kterých by stavba narušila místní ekosystémy. Přesto MD dále stavbu jezu připravuje. Nyní projekt již více než rok prochází posouzením vlivu stavby na životní prostředí, tzv. dokumentace EIA.
Dalším řešením udržení vodní dopravy v Česku mají být kompenzace lodním dopravcům. Ty již schválila i Evropská unie. Podle ministerstva dopravy by rejdaři mohli dostat za období od roku 2004 maximálně 158 milionů korun.
jsa vju