Vranov nad Dyjí (Znojemsko) 23. února (ČTK)

Vodohospodáři kvůli velkému množství sněhu nadále snižují hladinu Vranovské přehrady na Znojemsku. Její hladinu v uplynulých týdnech snížili již o deset metrů pod obvyklou úroveň. Hladina se tak dostala na nejnižší úroveň od ledna 1995. Přesto to nestačí, protože sněhu, který bude tát, je v prostoru nad tímto vodním dílem příliš mnoho, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Vodohospodáři snižují hladinu Vranovské přehrady pro případ, že by se náhle oteplilo. Zatím je vodní dílo schopno zadržet asi 40 procent vody, která leží nad ním v podobě sněhu.

Podle hrubých odhadů leží v prostoru nad přehradou, a to na Moravě a přilehlém rakouském území, bezmála 156 milionů metrů krychlových vody ve sněhu. Loni se tam touto dobou nacházelo jen 90 milionů metrů krychlových. Situace je ale zatím klidná. Přes den sníh taje a odpařuje se, v noci pak mráz tento proces zpomaluje a voda bez problémů stačí odtékat.

Hladina přehrady půjde ještě o metr dolů. Nyní je z ní vypuštěno 18 metrů krychlových vody za sekundu, tedy dvakrát více než přitéká. „Zda půjdeme s hladinou ještě níž, to se bude odvíjet od vývoje počasí,“ vysvětlila Kučerová.

Přestože se hladina Vranova dostala v těchto dnech na své patnáctileté minimum, neodhalila se žádná dříve zaplavená místa, která by mohla být turistickou atrakcí. Nádrž totiž leží v úzkém a hlubokém žlebu. Hladina může mít za běžného stavu až 47 metrů.

Vodohospodáři nadále snižují hladiny Nových Mlýnů, Vírské a Dalešické přehrady. V těchto oblastech ale není situace tak vážná jako na Vranově. Řeka Dyje tam velmi často v době jarního tání působí problémy. S ohledem na to i na letošní zimu, která je neobvykle bohatá na sníh, rozhodli vodohospodáři, že půjdou s hladinou Vranovské přehrady dramaticky dolů.

Vladimír Klepáč jpt

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..