Ředitelství vodních cest (ŘVC) dnes ministerstvu životního prostředí předložilo dokumentaci k posouzení vlivů stavby jezu u Děčína na životní prostředí (EIA). Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ředitel ŘVC Miroslav Šefara. ŘVC tak podle něj učinilo významný krok ke zbudování jezu.

„Dnešek je pro nás završením více než pětiletého procesu, který byl zahájen usnesením vlády z března 2005,“ uvedl Šefara. ŘVC podle něj pracovalo na takovém řešeni, které bude výhodné pro plavbu i pro životní prostředí. Ekologové ale proti stavbě jezu dlouhodobě protestují.

Dokumentace má 1300 stran a hodnotí několik variant jezu včetně nulové, podle které by se nestavělo nic. Nulová varianta však není v dokumentech popsána jako výhodná.

Naopak doporučenou variantou je jediný jez s malou vodní elektrárnou, součástí stavby přitom má být několik biokoridorů pro migrující živočichy včetně průplavu pro ryby, především úhoře a lososy.

Součástí stavby má být i rozsáhlá obnova přilehlého území, například mezi Labem a Ploučnicí by měla vzniknout klidová zóna s lavičkami a nové propojení obou řek. Vzdutá hladina podle projektantů také zakryje kanálové výpusti v Děčíně.

Náklady na jez a plavební komoru odhaduje ŘVC na 4,2 miliardy korun, elektrárna by vyšla na dalších 1,5 miliardy. Podle Šefary je návratnost projektu zhruba deset let. Právě peníze se ale ukazují jako zásadní problém. Podle ministra dopravy Víta Bárty se zřejmě použije projekt PPP, tedy financování za pomoci soukromých firem, v nejbližších letech to ale nebude.

Šefara předpokládá, že po další dva roky se bude projekt připravovat. „Otázku financování budeme řešit po roce 2013,“ uvedl. Dnes započatý proces EIA může podle něj trvat až do jara 2011. Příprava do této chvíle přitom stála už 360 milionů korun. „Jsme přesvědčeni, že současné řešení je přívětivé a férové a současně zajistí připojení k evropské síti vodních cest,“ uvedl ředitel.

Labe u hranic s Německem je jediným úsekem na české straně, kde jsou dopravci závislí na srážkách. Zbytek vodní cesty je plně kanalizován, to znamená, že hladinu udržují na stabilní výši jezy.

O výstavbě jezu u Děčína se hovoří už 16 let, dosud se ji ale nepodařilo pro odpor ministerstva životního prostředí a ekologických organizací uskutečnit. Podobné je to s dalším jezem u Přelouče na Pardubicku, kde se čeká na výjimku MŽP.

Na situaci si stěžují především rejdaři, kteří často kvůli nízké hladině musejí zastavovat plavbu do Německa. „Jsme stále nuceni odmítat zakázky,“ uvedl šéf rejdařství EVD Lukáš Hradský. Některé lodě tuzemských dopravců proto už skončily na šrotišti nebo na západoevropských řekách. Podle Šefary toho zneužívají železniční a silniční dopravci, kteří na cestách do severoněmeckých přístavů neúměrně zvedají ceny.

Jak dodal Hradský, trpí také cestovní ruch, neboť do českého vnitrozemí se nedostanou velké zahraniční lodě hotelového typu.

sin jw dvd

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..