Bajkal (Rusko) 29. července (ČTK) – Zkoumat ekosystém Bajkalu budou v příštích měsících ruští vědci, kteří dnes sestoupili na dno nejhlubšího jezera na světě ve dvou malých ponorkách. Oznámila to agentura ITAR-TASS, která nejprve uvedla, že sestupem do hloubky 1680 metrů byl uskutečněn světový rekord v ponoru ve sladké vodě. Později ale svou zprávu opravila – nešlo o rekord, ponorka sedla na dno v hloubce jen 1580 metrů.
Chyba v původně oznámené hloubce ponoru, označené za světový hloubkový rekord ve sladké vodě, podle ruských vědců vznikla kvůli poruše hydrolokátoru.
Podle šéfa expedice Artura Čilingarova to ale není tak důležité, možná se prý ještě nepodařilo dosáhnout nejhlubšího bodu jezera. Důležité prý naopak je, že celá operace byla úspěšná. Podařilo se totiž odebrat vzorky ze dna a zároveň ho vyfotografovat.
Ponorky Mir-1 a Mir-2, každá se třemi lidmi na palubě, se dotkly dna jezera v jeho východní části dnes ráno po osmé hodině SELČ.
„Chceme zkoumat a pozorovat Bajkal, abychom mohli přispět k jeho zachování,“ řekl agentuře před ponorem Artur Čilingarov.
Tento vědec, poslanec blízký Kremlu, již vedl široce medializovanou operaci v Severním ledovém oceánu, při níž byla loni v srpnu v hloubce více než 4200 metrů umístěna ruská vlajka vyrobená z titanu. Ruská arktická expedice tehdy jako první na světě dosáhla mořského dna na severním pólu.
Ruští vědci chtějí v příštích měsících uskutečnit desítky ponorů na dno Bajkalu, který obsahuje 20 procent světových zásob sladké vody. Budou ze dna jezera odebírat vzorky a zjišťovat, zda se tam nevyskytují neznámé živočišné druhy, zda tam nejsou zásoby plynu, hlavně metanu, nebo dokonce i ropy.
Bajkal se podle agentury tímto způsobem ještě nezkoumal. Doposud se výzkum omezoval většinou na hloubku několika set metrů.
Bajkal je nejhlubší a nejstarší jezero na naší planetě, jeho věk se uvádí 25 milionů let. Pokrývá rozlohu 31.492 čtverečních kilometrů. Vlévá se do něho 365 velkých i malých řek a vytéká pouze jedna – Angara. žije v něm více než 2600 živočišných a rostlinných druhů, přičemž 70 procent z nich se vyskytuje právě jen v Bajkalu. V roce 1996 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
jf ko hej