Test měniče 12V/230V DC-AC firmy ALLways.

 

Se vzrůstajícím počtem používaných elektrických spotřebičů nejrůznějšího typu vyvstává potřeba jejich použití i na palubě lodi. Nejčastěji se jedná a síťové napaječe a nabíječe mobilních telefonů, GPS, PDA, přenosných počítačů, digitálních fotoaparátů, přehrávačů CD a MP3. Všechny tyto spotřebiče sice zpravidla mají možnost externího napájení stejnosměrným napětím, ale každý z nich potřebuje jené napětí jiný konektor. Ke všem spotřebičům jsou ale standardně dodávány adaptéry na 230 V.

Nabízí se logicky myšlenka, mít na palubě lodi k dispozici běžné síťové napětí. Kde ho ale vzít, když akumulátor dává pouze 12 nebo 24 voltů ? Řešením je použití měniče z 12 (24) stejnosměrných voltů na střídavých 230 voltů (Power inverter). Takové měniče dosud na trhu víceméně chyběly nebo jejich ceny byly příliš vysoké. Více méně náhodou jsme našli v nabídce brněnské firmy EMKO Case a.s. řadu velmi levných měničů s výkonem od 150W do 2500W, které se ukázaly být vhodné pro použití na palubě lodi.

Pokud na lodi míníme připojovat pouze nabíječe a napaječe malých spotřebičů, plně postačí měnič EM-150W za cenu mírně přes 2 tisíce Kč bez DPH nebo měnič EM-300W s cenou necelých 3 tisíce Kč bez DPH. Oba měniče mají shodný rozměr 123 x 135 x 61 mm a jsou tedy opravu miniaturní. Typ EM-300 je vybaven chladicím větráčkem, typ EM-150 nikoliv. Měniče je možno objednat v úpravě pro vstupní napětí 12 nebo 24 voltů, pracují v širokém rozsahu vstupního napětí, jsou vybaveny funkcí alarmu při značně vybité baterii a odstavení při vybité baterii. Větší typy měničů s výkonem 500W, 1200W a 1600W je možno na větších jachtách použít také k napájení televizorů, kávovarů, mikrovlnek a ledniček.

V redakci jsme zkoušli několik dnů měnič EM-300 s různými typy připojených spotřebičů. Napájeli jsme jej z bezúdržbového lodního akumulátoru přes dodávaný adaptér s krokosvorkami (měnič je určen k připojení do cigaretové zásuvky). Po celou dobu testu měnič pracoval k naprosté spokojenosti. Jedinou vážnější nevýhodou je, že odebírá naprázno (i bez připojeného spotřebiče) z akumulátoru asi 0,5 ampéru, což by po několika desítkách hodin vedlo k jeho vibití. Je tedy nutno, pokud není používán, odpojit od akumulátoru nebo vypnout.

Podle informací dodavatele u zátěží s induktivním charakterem (elektromotory, kompresory apod.) je nutné počítat s tím, že počáteční proudový ráz při zapnutí a vypnutí může způsobit vypnutí měniče a v horším případě i jeho poškození. Je proto třeba vždy dimenzovat  měnič na 2 až 4 násobek jmenovité zátěže (záleží na charakteru zítěže a je vhodná konzultace s dodavatelem, případně vyzkoušení).

Výhody měniče

  • malé rozměry a nízká hmotnost
  • výhodná cena
  • rozsah výkonů od 150 W až do 2,5 kW
  • možnost připojení všech obvyklých spotřebičů
  • vstupní napětí 12 i 24 V
  • ochranna proti přetížení větší zátěží než jmenovitou
  • ochrana proti přepólování a přepětí na vstupu
  • ochranna proti krátkodobému zkratu

Nevýhody měniče

  • není chráněn proti vodě (po dohodě lze za příplatek aplikovat povrchovou ochranu vnitřní elektroniky proti vlivu slaného vodního aerosolu)
  • připojení vodičů není u typů EM-150 a EM-300 na svorky (u větších ano)
  • nutnost odpojovaní, pokud není používán
  • pojistka je umístěna pod šroubovacím krytem

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..