Odnímatelná manipulační kolečka.


Manipulační kolečka na nafukovacím člunu sice nejsou nezbytností, ale podstatně zjednodušují práci s člunem při zájíždění do vody nebo vytahování člunu z vody a také při skladování. Manipulaci s pomocí koleček zvládne bez problémů jeden člověk. Výhodou je, pokud je člun na přídi opatřen madlem a ne pouze vyvazovacím „D“ okem.

Kolečka lze sice zakoupit v prodejnách s lodním příslušenstvím, zručný kutil nebo zámečník je ale dokáže bez problémů vyrobit během cca tří hodin za podstatně nižší cenu.

Jako materiál je vhodné volit nerezovou ocel, v nouzi (na sladké vodě) lze použít i běžnou konstrukční ocel s povrchovou úpravou lakovaním, galavanickým nebo žárovým pozinkováním. Průměr koleček volíme podle terénu, kterým budeme pojíždět. Pro zpevněné plochy postačí kolečka menší a užší, pro písečné pláže volíme kolečka širší a většího průměru. Široký sortiment koleček nabízí například firma TENTE ( www.tente.com a www.tente.cz ) nebo prodejny se sortimentem pro dům a zahradu.


Konstrukce konzol koleček a upevnění na zrcadlo člunu je patrné z ilustračních fotografií. V dolní části zrcadla je přišroubován válcový čep s drážkou po obvodu, do které zapadá výřez v přítužném plechu přivařeném na jäklovou konzolu. V horní části je konzola přišroubována skrz zrcadlo šroubem s drážkovanou nebo křídlovou hlavou. Pod hlavou šroubu je vhodné na zrcadlo našroubovat podložku, aby se překližka zrcadla v tomto místě zbytečně nevymačkávala. Průchod šroubu válcového čepu je vhodné utěsnit silikonem z obou stran. Do konzol je dobré také vyvrtat v horní části otvory a spojit obě konzoly provazem. Zabrání se tím utopení a ztrátě kolečka při neopatrné manipulaci. Horní stranu jäklu zaslepte plastovou zátkou, dolní nechte volnou, aby voda mohla odtékat.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..