Elektroloď NEMO
Praha 19. března (ČTK)

První elektroloď na solární pohon vypluje v Praze na Vltavě, informoval dnes na svých webových stránkách týdeník Sedmička. Desetimetrovou loď Nemo pro 20 lidí pohání dva elektromotory a díky solárním panelům částečně i energie ze slunce. Nyní jsou na řadě testovací plavby, první pasažéři by se mohli svést v polovině dubna, zjistila Sedmička.

Loď stála zhruba 2,5 milionu korun a Pražská paroplavební společnost ji bude zkoušet na hodinových okružních jízdách po metropoli.

„O podobném typu lodi jsme začali uvažovat už před dvěma lety. S takovými pohony nejsou v Evropě zatím příliš velké zkušenosti, jde tedy o jakýsi zkušební prototyp,“ vysvětlil týdeníku ředitel Pražské paroplavební společnosti Dušan Sahula. Loď má být podle něj díky elektrické a solární energii velmi ekologická a tichá.

„Kapacita baterií vystačí zhruba na den, pak se musí dobít. Pokud je optimální počasí, může solární energie pokrýt až pětinu výkonu,“ dodal Sahula. Sahula věří, že pokud se Nemo osvědčí, mohou v budoucnu přibýt i další podobné a větší lodě.

Loď navrhl architekt František Weber, který pro Pražskou paroplavební společnost pracoval i na renovaci historického parníku Vltava.

Elektrický pohon využívají v Česku dlouhodobě ještě lodě brněnského dopravního podniku na tamní přehradě, aby neznečišťovaly vodu a ovzduší. Využití energie ze slunce pro pohon pro vodní plavidlo je ale v Česku úplnou novinkou, píše Sedmička.

Technické parametry:
Počet míst: 20
Délka: 10,3 metru
Šířka: 3,1 metru
Ponor: 0,35 metru
Pohon: 2 x 2,2 kW EP 2200 K

vrk vju

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..