Praha 23. března (ČTK) – Výstavbu údajně největšího solárně poháněného katamaránu schopného obeplout svět chystá společnost PlanetSolar. První plavba kolem světa lodi poháněné slunečními panely je naplánována na rok 2010 a uskutečnit by se měla podél rovníkové osy. Dlouhá bude přes 40.000 kilometrů a měla by trvat zhruba 120 dnů při průměrné rychlosti deset uzlů. Zastávky jsou plánovány ve větších přístavech.

Loď poháněná slunečními panely je nápadem prezidenta společnosti Raphaela Domjana, který bude plavidlo zároveň pilotovat. K výstavbě využije PlanetSolar takzvané digitální prototypování, tedy trojrozměrné počítačové testy projektu ještě předtím, než bude postaven.

„Prostřednictvím nejmodernějších technologií chce PlanetSolar demonstrovat potenciál obnovitelných zdrojů, jako je sluneční energie a současně urychlit pokrok v oblasti hybridních a elektricky poháněných dopravních prostředků,“ uvedla dnes v tiskové zprávě společnost Autodesk. Ta poskytne software, jenž pomůže loď digitálně navrhnout.

kri mka sd


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..