Přesně před 125 lety, 28. ledna 1884, se narodil renomovaný švýcarský fyzik a vynálezce Auguste Piccard. Zabýval se výzkumem kosmického záření a ionizovaných atmosférických vrstev, ale nejvíce se proslavil svými výstupy do stratosférických výšin a následně sestupy do hlubin oceánů.

V roce 1931 vystoupal se svým asistentem v balonu vlastní konstrukce do výšky 15.785 metrů, čímž se stali prvními lidmi, kteří se ocitli ve stratosféře. Rok na to svůj let zopakoval a výškový rekord vylepšil na 16.201 metrů. Celkem se podíval do stratosféry v balonu sedmadvacetkrát a jeho poslední rekord měl hodnotu 23.000 metrů.

Po druhé světové válce se věnoval společně se svým synem, oceánologem Jacquesem, především konstrukci plavidel určených k ponorům do velkých hloubek – batyskafů. Ve svém batyskafu nazvaném Trieste sestoupili v roce 1953 v Tyrhénském moři do hloubky 3150 metrů. Ještě hlouběji v něm sestoupil o sedm let později jeho syn Jacques společně s Američanem Donaldem Walshem – v místě zvaném Challenger Deep v Mariánském podmořském příkopu v Tichém oceánu se dotkli dna v hloubce 10.916 metrů a vytvořili tak dodnes nepřekonaný světový rekord v hlubinném potápění.

Auguste Piccard zemřel v Lausanne 25. března 1962 ve věku 78 let. Dobrodružství v krvi má i jeho vnuk, psychiatr Bertrand. Ten zase spolu s Britem Brianem Jonesem jako první na světě obletěl v roce 1999 v balonu zeměkouli bez mezipřistání.

sad sat


Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..