Obrázek sinice Pediastrum simplex
Brno 21. února (ČTK)

Plány na vyčištění brněnské přehrady od sinic se zřejmě změní. Podle analýz Povodí Moravy budou mít jakákoliv opatření totiž pouze krátkodobý efekt, pokud se významně nezlepší kvalita vody přitékající do přehrady. V projektu je řada pochybení, část opatření je nezbytné upravit a některá případně vypustit, řekla ČTK mluvčí povodí Jana Kučerová. Více informací společnost zveřejní po jednání řídícího výboru projektu, který se sejde v pondělí.

„Ze zákona je naší povinností efektivní, bezpečné i životnímu prostředí vstřícné hospodaření se svěřeným majetkem. Proto nemůžeme a nebudeme realizovat všechny činnosti, o kterých budeme mít informace, že jsou z pohledu úspěšnosti projektu silně rizikové a vyvolávající zpětné dopady vracení části dotačních prostředků,“ řekl generální ředitel povodí Libor Dostál.

Harmonogramu opětovného napuštění přehrady se změny nedotknou. Analýzy prokázaly, že termín, který byl stanoven na konec května, není nutné odkládat. Přehrada je kvůli čištění upuštěna od loňského června. Její hladina se snížila až o deset metrů oproti běžnému stavu, nyní je tedy na nejnižší úrovni od jejího vzniku před 70 lety.

Projekt, který počítá s vytěžením sedimentů z části dna, s vápněním obnažených břehů nebo provzdušňováním vody pomoci takzvaných aeračních věží, má stát podle odhadů kolem 200 milionů korun. Evropské dotace činí zhruba 160 milionů korun.

Všechna opatření mají zabránit množení sinic, které zkracují dobu rekreačního využití přehrady.

pet mha

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..